Okładka książki "Szatański pomiot" i napis: Finalista Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022!

Miło nam poinformować, że książka „Szatański pomiot” autorstwa Zoltána Mihálya Nagya trafiła do finałowej siódemki Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus! To już piąta książka wydana przez wydawnictwo Warsztatów Kultury, która doczekała się tak wysokiego wyróżnienia! „ Szatański Pomiot” ma szasnę zdobyć nagrodę publiczności. Aby zagłosować na książkę wystarczy wejść na stronę angelus.com.pl. Głosowanie trwa do 14 października.

O książce

„Szatański pomiot” to poetycka opowieść o losach młodej Węgierki z Zakarpacia, na której życiu cieniem położyły się burzliwe dzieje regionu, naznaczone wkroczeniem Rosjan w końcu II wojny światowej oraz deportacjami węgierskiej ludności do Związku Radzieckiego – tzw. „maleńkij robot”. Zhańbiona przez sowieckich żołnierzy i wzgardzona przez wiejską społeczność Eszter postanawia – wbrew obawom i lękowi – urodzić nieślubne dziecko i zawalczyć o miłość swojego życia.

Zoltán Mihály Nagy (ur. 1949 r. w Mużijewie/Nagymuzsaly) – poeta, prozaik, redaktor, jeden z ważniejszych reprezentantów literatury węgierskiej tworzonej na Zakarpaciu w Ukrainie. Laureat m.in. Nagrody im. Attili Józsefa (2005) i Sándora Máraiego (2021). Debiutował tomem wierszy Dolgok igézetében (1983, „Pod urokiem rzeczy”). Uznanie na Węgrzech przyniosła mu powieść poetycka „Szatański pomiot” (1991). Jej kontynuację stanowią tytuły: „Tölgyek alkonya” (1996, „Zmierzch dębów”) i „A teremtés legnehezebb napja” (2004, „Najtrudniejszy dzień stworzenia”). Mieszka w Popovie/Csonkapapi na pograniczu ukraińsko-węgierskim.

We współpracy z Radio Lublin, na podstawie „Szatańskiego pomiotu” powstało słuchowisko pt. „Czarna róża”.

W roli głównej: Paulina Holtz
Kompozycje muzyczne i wykonanie: Jolanta Kossakowska
Scenariusz i reżyseria: Maria Brzezińska
Realizacja dźwiękowa: Jarosław Gołofit.

Książka została wydana w ramach serii „Wschodni Express”. Celem serii wydawniczej jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsza nagroda dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Informacje praktyczne

Zarówno „Szatański pomiot”, jak i pozostałe pozycje wydane przez wydawnictwo Warsztatów Kultury można nabyć w sklepie internetowym dostępnym pod adresem sklep.warsztatykultury.pl.

Znajdziecie tam m.in. książkę „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek” K. Babkiny (2021), która w ubiegłym roku zdobyła Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus oraz nagrodę publiczności, a także pozostałe pozycje serii „Wschodni Express”, które w ubiegłych latach znalazły się w ścisłym finale wrocławskiego konkursu:

„Frau Müller nie zamierza płacić więcej” N. Śniadanko (2020),

„Pokój do smutku” A. Lubka (2019),

„Wasi, nasi oraz inni” O. Bojczenki (2019),

„Karbid” A. Lubka (2017).

Zapraszamy również na legimi.pl, gdzie dostępne są nasze audiobooki!