Logotyp

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024, Lublin). W trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć większe i mniejsze instalacje artystyczne ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dość niekonwencjonalnych materiałów takich jak glony morskie czy sierść psa. Warsztaty Kultury ogłosiły już pierwsze artystki, których prace będziemy mogli zobaczyć w malowniczej przestrzeni nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego. Są to Alicja Bielawska, Inga Levi, Aleksandra Liput i Marta Krześlak. Dziś do ich grona dołączy kolektyw Małgorzaty Pawlak i Mikołaja Kowalskiego oraz artysta Tomasz Bielak. Poznajcie ich bliżej!
Wydarzenie wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

 Opis

W Festiwalu Sztuki Nad Rzeką weźmie udział 10 artystów i artystek (dziewięciu z Polski i jedna z Ukrainy), którzy pracują w różnych mediach. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych.  Jeden z duetów stworzą Małgorzata Pawlak – artystka wizualna i malarka oraz  Mikołaj Kowalski – lubelski artysta, doktor Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS. Obydwoje są zdobywcami licznych nagród m.in. Lubelskiej Nagrody Kulturalnej „Żurawie”,  Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego czy Nagrody Artystycznej Miasta Lublin. Swoje prace prezentowali m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Przemyślu, Gdańsku i Czechach.

Szanowni Państwo, gdybyście pierwszego czerwca przypadkiem, bądź celowo przechadzali się wzdłuż Bystrzycy, zapraszamy Was do zatrzymania się przy pierwszym moście inżyniera Mariana Lutosławskiego i obejrzenia naszej instalacji pt. „Kraina obfitości”, która powstanie w ramach Festiwalu – zachęcają artyści.

Tomasz Bielak to lubelski artysta, który porusza się po zakamarkach szeroko rozumianych sztuk wizualnych. Uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę prasową. Kolaboruje ze streetartem i malarstwem monumentalnym.

Serdecznie zapraszam wszystkich na spacer w ten czerwcowy dzień. Myślę, że będzie można zobaczyć kilka naprawdę intersujących prac i pospacerować sobie w pięknych okolicznościach przyrody – mówi Bielak.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką to idealne wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy w spokojny i niezobowiązujący sposób. Przypominamy, że artystkami, które również zaprezentują swoje prace podczas Festiwalu będą Inga Levi – graficzka, mozaikarka, malarka i artystka filmowa, Alicja Bielawska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, Aleksandra Liput – artystka wizualna zajmująca się ceramiką oraz Marta Krześlak, która buduje instalacje kinetyczne, sytuacje site-specific oraz nagrywa kolażowe prace wideo.

Otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Na spacer festiwalowy można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać.

Poznaj dotychczasowych artystów. 

PROGRAM

Otwarcie z oprowadzaniem 

Ekspozycja 

Festiwal Sztuki Nad Rzeką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.