Czarno-biała fotografia Romana Krawczenki, który stoi przy starych aparatach analogowych.

Jest takie magiczne miejsce w Lublinie – Zaułek Hartwigów. To tu właśnie znajdziesz Warsztat Fotograficzny Romana Krawczenki, w którym możesz wziąć udział w sesji szlachetnymi technikami fotografii: ambrotypią czy odbitkami stykowymi.

Program na czerwiec

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie warsztatu fotograficznego

Lubelski Zaułek Hartwigów mieści kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenkę – artystę fotografika, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Odwiedzając to magiczne miejsce można dowiedzieć się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku. Podczas wizyty można będzie zapoznać się z historią i dawnymi technikami fotografii.
Kiedy: 2, 3, 17, 23, 24, 30 czerwca 2022, godz. 12.00–16.00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.


Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych

Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii […]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, […] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. […] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.
Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl
Kiedy: 4 czerwca 2022 r., godz. 11.00–13.00
Gdzie: start: Zaułek Hartwigów, Kowalska 3
Zapisyprzez formularz online. Udział w spacerze jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


Ambrotypia 

Ambrotypia – jedna z dawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikatowy (bez możliwości wykonania odbitek) obraz.
Kiedy: 18 czerwca 2022, godz. 10.00–12.30, 13.00–15.30 (dwie grupy, w każdej maksymalnie 3 osoby)
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 50 zł/osoba. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl

REGULAMIN


Odbitki stykowe – fotografia z duchem

Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety jedną z najstarszych technik fotograficznych. Takie zdjęcia mogą być doskonałym prezentem lub wyjątkową pamiątką.

Kiedy: 25 czerwca 2022, godz. 10.00–12.00, 12.00–14.00 (dwie grupy, w każdej maksymalnie 3 osoby)
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3 
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 15zł/osoba . Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl

REGULAMIN