Kobieta stoi otoczona kwiatami wiśni. Bierze głęboki wdech.

W ramach cyklu Sztuka Wrażliwości mamy przyjemność zaprosić Państwa na wrześniowe wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich rodzin i bliskich.

O projekcie

Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń, warsztatów, webinarów o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności. Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi.Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób.

Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla opiekunów osób autystycznych, które nauczą ich tworzenia przyjaznego sensorycznie środowiska dla ich rodzin, służącego integralnemu rozwojowi ich dzieci.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

PROGRAM NA WRZESIEŃ

Zabawy dotykowe – Kolorowa Piaskownica 

Na zakończenie wakacji zapraszamy wszystkie dzieci w spektrum autyzmu do wspólnej zabawy w Kolorowej Piaskownicy! Wspólnie będziemy się bawić własnoręcznie wykonanym z naturalnych składników, mięciutkim i niezwykle delikatnym, kolorowym piaskiem kinetycznym. Spotkanie zakończymy zabawami sensoryczną piłką plażową.
Dla kogo: dla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 2–7 lat
Kiedy: 2 września, godz. 17.00–18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Zapisy: przez formularz online. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


Nowe rzemiosło – Barwimy ciuchy TIE–DYE

Nudzą Cię jednokolorowe koszulki? Chcesz udekorować swoje zszarzałe trampki lub dać torbie nowy wygląd? Zapraszamy na warsztaty, podczas których sam zaprojektujesz wzór na swoim ubraniu!  W czasie spotkania  uczestnicy będą także malować akrylowymi markerami i tworzyć winylowe naprasowywanki w geometrycznych wzorach. Ufarbujesz to, co ze sobą przyniesiesz!
Kiedy: 3 września, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa
Dla kogo: dzieci i młodzież w wieku 8–16 lat w spektrum autyzmu
Zapisy: przez formularz online. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Spotkanie odbywa się w języku polskim i ukraińskim.


Maksymalizacja potencjału – moc oddechu i wzmacniających przekonań

Zapraszamy rodziców i opiekunów osób w spektrum autyzmu, a także dzieci z innymi wyzwaniami, na warsztat, podczas którego dowiemy się:

  • Czym są przekonania w obliczu spektrum autyzmu i jak na nas wpływają?
  • Jak je zauważać, rozpoznawać i zmieniać?
  • Jak budować przekonania wzmacniające, uwalniające potencjał osobisty i potencjał naszych dzieci?

Warsztat poprowadzi Katarzyna Chróścik oraz Aneta Kędzierska.

Kiedy: 4 września, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa
Dla kogo: dla rodziców i opiekunów osób w spektrum autyzmu
Prowadzenie: Katarzyna Chróścik oraz Aneta Kędzierska
Zapisy: przez formularz online. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


Nowe Rzemiosło – Jesienna Pasieka

Warsztat rodzinny dla osób w spektrum.

Kontakt z przyrodą potrafi być nie tylko wielką przyjemnością, ale też przygodą, zabawą i skutecznym sposobem uczenia się. Wiedza zdobyta bezpośrednio w naturze pozostaje często pięknym wspomnieniem, do którego chcemy wracać. Pszczoły i pasieki w krajobrazie wsi oraz miast budzą pozytywne emocje. Te miejsca, pełne dźwięków, zapachów i kolorów, potrafią być również tajemnicze, a niekiedy groźne. Zawsze pozostawiają w nas niezatarte wrażenia, a niekiedy nas zmieniają. Zapraszamy do pasieki w Nowym Gaju koło Nałęczowa. Malownicza, pagórkowata, przecinana wąwozami wieś jest doskonałym polem do naszych działań. Będziemy obserwować i smakować. Zobaczymy jesienny rytm życia pszczół i spróbujemy pokarmu, którym żywią się pszczoły. Samodzielnie opracujemy proste receptury na bazie pszczelich produktów.
Kiedy: 17 września, godz. 14.00–17.00
Gdzie: Nowy Gaj
Dla kogo: dzieci i młodzież w spektrum autyzmu w wieku 7–16 lat
Zapisy: przez formularz online. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


Nowe rzemiosło – Linoryt. Stemple do tkanin

Zapraszamy na warsztat druku wypukłego, czyli linorytu. Podczas spotkania zaprojektujemy małe grafiki, które wytniemy specjalistycznymi dłutami w kawałku linoleum. Następnie stworzymy stemple i odbijemy je na płóciennych workach, używając specjalnej farby. Warsztat poprowadzi Katarzyna Niedźwiadek

Kiedy: 30 września, godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa
Dla kogo: dzieci i młodzież w wieku 10–17 lat w spektrum autyzmu
Zapisy: przez formularz online. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Spotkanie odbywa się w języku polskim i ukraińskim.

Warsztaty są przyjazne autyzmowi.

 

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logotypy organizatorów