fbpx
Pomidory w skrzynkach.

Akademia Seniora Pomidora | Majsternia

ZAPISY

Opis

Zapraszamy na kolejne etapy niezwykłej podróży po świecie pomidorów. Dzięki udziałowi w warsztatach nie tylko zdobędziecie wiedzę o tym niezwykłym owocu (tak! to owoc!), lecz także dowiecie się, jak łączyć sztukę uprawy z radością, jaką daje przygotowanie potraw z pomidorów.Pomidor jest niezwykły w swej ogromnej różnorodności. Ma ponad 10 tys. odmian i znajduje się zapewne w każdym przydomowym ogrodzie warzywnym, na każdej szerokości geograficznej – od Syberii do Patagonii. Bo któż nie lubi zupy pomidorowej czy nie ma wspomnień z podgryzaniem nagrzanych słońcem malinowych pomidorów w ogrodzie u babci?

Spotkajmy się w Akademii, żeby wspólnie uczyć się, jak pielęgnować te piękne, smaczne i zdrowe owoce – niezależnie od tego, czy mamy rozległy ogród, skromny balkon, czy po prostu nasłoneczniony parapet. Każde spotkanie to prezentacja starannie wybranych odmian, ale też pasjonująca opowieść o okolicznościach ich powstania. Akademia to również okazja na wspólne celebrowanie wszechstronności i uroku pomidora, idealna dla każdego i każdej, kto kiedykolwiek ugryzł doskonałego pomidora i marzył o własnej uprawie.

Informacje praktyczne

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: dla wszystkich, którzy kochają pomidory i mają ukończone 7 lat. Dzieci wraz z pełnoletnim opiekunem/opiekunką, młodzież, osoby dorosłe oraz seniorki i seniorzy
Zapisy: przez formularz online. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt jednego spotkania: osoba dorosła 20 zł; osoba dorosła + dziecko 30 zł (każde następne dziecko + 10 zł)

POBIERZ REGULAMIN

Harmonogram warsztatów

27 kwietnia 2025 r., godz. 11.00–12.30 | Pomidory przeciw rakietom. Historia wojny w Ukrainie zapisana w pomidorach.                                    

Przedstawimy efekty pracy dwojga ukraińskich hodowców pomidorów, którzy upamiętnili w nazwach odmian dramat swojego narodu. Pierwsza, Natalia Cassanelli, ogrodniczka, pisarka i architektka, popularyzatorka ogrodnictwa we wszystkich jego aspektach, z niezwykłą subtelnością wykreowała kilkadziesiąt odmian – jak je nazywa – „tomatików”. W nazwach tych niezwykle pięknych pomidorów pojawiają się serca, anioły, łzy i nazwy miejsc, które na zawsze zostaną w naszej pamięci jako świadectwo okrucieństwa wojny i bohaterstwa obrońców ojczyzny. Drugi hodowca, Ołeksij Kulik, stworzył kolekcję „Moja Ukraina”. To kilkadziesiąt odmian, których nazwy  budzą nostalgię za utraconym rajem Ukrainy – spokojnej, bogatej, pełnej słońca i radości. Ale jego pomidory są w kolorach krwi, budzą niepokój, najgorsze wspomnienia i obrazy wojny. Pomidory są w Ukrainie niezwykle ważnym elementem narodowej tożsamości, a ich sposób uprawy i wykorzystania w kuchni jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jak mawiają: „Ukraina – pomidorów kraina”. Sława Ukrainie!


11 maja 2025 r., godz. 11.00–12.30 | Cudze chwalimy, swojego nie znamy

Kozula, Cantati czy Jarson to tajemnicze i niewiele mówiące nazwy. Ale na świecie wywołują lekkie drżenie wśród kolekcjonerów rzadkich pomidorów i gorączkowe poszukiwania w katalogach nasion. Hodowcy, którzy kryją się pod tymi nazwami, to zapracowani ogrodnicy, którzy chcą zachować swoją anonimowość, by móc swobodnie tworzyć nowe, niezwykłe odmiany. Pomidory, o których będzie mowa, są wciąż niedostępne w szerokiej sprzedaży i krążą wyłącznie w kręgach kolekcjonerskich. A stanowią elitę pośród tysięcy odmian. Warto je popularyzować, podziwiać, smakować, co niniejszym czynimy. Każdy z uczestników i uczestniczek otrzyma mały zestaw nasion z tej wyjątkowej kolekcji polskich pomidorowych skarbów. 


  18 maja 2025 r., godz. 11.00–12.30 | Dwarfs&Giants – Karły i Giganci          

Projekt o tym tytule wszedł do realizacji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Bohaterami projektu są pomidory karłowe i uprawiające je dzieci w wieku 4–6 lat. W ramach zajęć ogrodniczych, prowadzonych w przedszkolach, udowodnimy, że w ogrodnictwie wiek nie stanowi przeszkody. Na przykładzie pomidorów pokażemy też, jak powstaje pasja i zamiłowanie do uprawy roślin od nasionka do owocu. Podczas warsztatów zaprezentujemy pomidory z australijsko-amerykańskiego projektu z 2012 roku, który zapoczątkował ogromne zainteresowanie miniaturowymi pomidorami o kolorowych, dużych i niezwykle smacznych owocach do uprawy w doniczkach. Uczestnicy i uczestniczki otrzymają zestawy nasion i instrukcje do samodzielnej uprawy w domu.
Prowadzenie warsztatów: Cezary Michalec

Dostępność

Ikonka ze słuchawkami i sercem na środku. Słuchawki wyciszające

Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

 

ZAPISZ SIĘ

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Data

27 kwietnia 2025

Czas

11:00 - 12:30

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala warsztatowa, parter
Kategoria
ZAPISY
Go to Top