window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno-biała grafika z kotem i koziołkiem

Andrzej Kot | Kocie spotkanie z Jarosławem Koziarą i Grzegorzem Linkowskim

Opis wydarzenia

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, serdecznie zapraszamy na spotkanie upamiętniające niezwykłego artystę – Andrzeja Kota. Grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry, znany był głównie jako twórca exlibrisów, alfabetów, plakatów oraz druków o charakterze użytkowym. Jego prace publikowane były na łamach prestiżowych periodyków, które ukazywały się w Niemczech, Japonii oraz w USA. Szczególnym wyróżnieniem dla Andrzeja Kota było zamieszczenie jego alfabetów Ot-Kot, Lot Kot, Iza i Kozina w uznanej i cenionej w środowisku artystycznym monografii pt. „Das alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z”, która ukazała się pod redakcją Josepha Kiermeiera-Debre oraz Fritza Franza Vogla w 1995 r. w Monachium.

Podczas spotkania nasi goście – artysta Jarosław Koziara oraz reżyser Grzegorz Linkowski – opowiedzą o wieloletniej przyjaźni z Andrzejem Kotem, o Kocich zwyczajach, o Kocim żywocie, Kociej sztuce, o kręceniu filmu, pracy nad książką i Kociej Kamienicy. Podczas spotkania odbędzie się projekcja dwóch filmów w reżyserii Grzegorza Linkowskiego – ALFABET KOTA (1999–2000) oraz Zwierze na papierze (2017), opowiadających o życiu i pracy Andrzeja Kota. 

Biogramy

Andrzej Kot (19462015) – lubelski grafik, kaligraf, zecer, typograf. Jego pierwsze wystawy to Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (1978) i Biennale Ekslibrisu w Malborku (1979). W 1981 r. zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Jego różne prace ukazały się w „Scriptura Calendar” niemieckiego Muzeum Gutenberga. W latach ’80. brał udział (korespondencyjnie) w kilku kolejnych Biennale Humoru i Satyry w bułgarskim Gabrovie i w Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. W konkursie ekslibrisu we włoskim Torgiano zdobył wyróżnienie. Prace Kota prezentowano m.in. w Hamburgu, Rodental, Mainz i Heidelbergu (Niemcy), w stanie Illinois (USA) oraz w Oxfordzie (Wielka Brytania) i Japonii.  

Jarosław Koziara – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Lubelski artysta, twórca obrazów ziemnych, autor plakatów, projektant scenografii do sztuk teatralnych i koncertów (m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) designer wystroju wnętrz klubów muzycznych (m.in. Stodoła w Warszawie). Autor plastycznej oprawy działalności zespołu Voo Voo. Dzięki jego staraniom została wydana publikacja ukazująca życie i twórczość lubelskiego artysty grafika Andrzeja Kota. Od kilku lat współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie, realizując między innymi festiwalową scenografię Re:tradycji.

Grzegorz Linkowski – reżyser, scenarzysta, producent, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy”. Animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, współautor debat społeczno-kulturalnych, autor programów telewizyjnych o teatrze i kulturze. Autor wielu filmów o dialogu kultur i religii, m.in.: „Bracia tego samego Boga”, „…wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż”, „Ballada Chasydzka o Nowym Roku”, „Marsz żywych”, „Święte dzieci”, „Teczki”, „Ballada o domu”, „Proboszcz Majdanka”, „Historia pewnego sumienia”, „Świat według błazna”, „Niewygodny”, „Strażnik poranka”, „Nasz profesor papieżem”, „Wybaczyć wszelkie zło”, „Bo jestem stąd”, „Hakerzy Solidarności”. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Finalist Certificate Award New York Festivals 2004 , prestiżowych – Fundacji Pol-Cul za twórczość filmową na rzecz tolerancji w 1998 r. i Nagrody Pojednania im bł. E. Kowcza za promocję dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego oraz „Angelusa Artystycznego” 2016 r.

Informacje praktyczne

Kiedy: 21 marca 2024 r. (czwartek), godz. 17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

Dostępność

słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia
W jaki sposób możemy dostosować wydarzenie, aby było bardziej dostępne i przyjazne dla Ciebie? Wypełnij formularz
Przeczytaj podstawowe informacje o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/dostepnosc/

Sprawdź jak trafić do sali i bariery architektoniczne

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

Data

21 marca 2024
Zakończone!

Czas

17:30 - 19:00

Więcej informacji

dostępność

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie
Go to Top