window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno-biała fotografia trzech chłopców.

Archeologia kruchej materii. Ważkość archiwów fotograficznych w procesie ocalenia pamięci | wystawa fotograficzna

Opis wydarzenia

Wystawa przygotowana przez Dorotę Mościbrodzką jest częścią projektu „Archeologia kruchej materii. Ważkość archiwów fotograficznych w procesie ocalenia pamięci”. Składają się na nią odbitki z anonimowych negatywów odnalezionych przez przypadkową osobę w archiwum przeznaczonym do likwidacji. Negatywy są datowane, najstarsze pochodzą z roku 1939. Zdjęcia zostały wykonane (prawdopodobnie przez ambitnego fotografa-amatora) w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Na kopertach, w których zostały posegregowane, znajdują się nazwy miejscowości i czasami nazwiska sportretowanych osób. Odbite współcześnie na papierach różnego typu, są świadectwem minionego czasu i miejsca. Wystawa jest furtką do zgłębienia ich historii – być może ktoś ze zwiedzających rozpozna kadr, rysy twarzy lub miejsce, co pozwoli poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym zbiorze. Archiwum jest jednym z trzech, na których bazuje projekt – pozostałe to archiwum Zbigniewa Łazowskiego, fotografa, dokumentalisty, filmowca-amatora oraz paryskie archiwum Bogdana Konopki. Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biogram

Dorota Mościbrodzka – fotografka, poetka, tłumaczka języka rosyjskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 oraz 2023 w dziedzinie sztuk wizualnych. Uczyła się w Lubelskiej Szkole Fotografii, Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie. Zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.

Informacje praktyczne

Eskpozycja wystawy
Kiedy: 7 sierpnia 2023 – 7 września 2023, godz. 12.00–21.00
Gdzie: „Miedzy Słowami”, ul. Rybna 4/5
Wstęp wolny

Finisaż wystawy
Kiedy: 21 sierpnia 2023, godz. 18.00
Gdzie: „Miedzy Słowami”, ul. Rybna 4/5
Wstęp wolny

Data

07 sierpnia 2023 - 07 września 2023
Zakończone!

Czas

12:00

Lokalizacja

Między Słowami
Lublin, ul. Rybna 4
Kategoria
Go to Top