fbpx
Mężczyzna z długimi włosami i brodą trzyma w ręce drewniany instrument.

Budowa basów staropolskich dłubanych trzystrunnych. Spotkanie ze Zbigniewem Butrynem i Andrzejem Kisielem

Opis wydarzenia

Staropolskie basy dłubane są częścią muzycznego dziedzictwa kultury polskiej. Można je usłyszeć w zespołach wykonujących tradycyjną muzykę wiejską. Ten ludowy instrument będzie też głównym przedmiotem spotkania oraz wystawy prezentowanej w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Oba wydarzenia stanowią podsumowanie wydarzeń, które odbywały się w ramach prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca programu „Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych”.

Od lipca do października mistrz Zbigniew Butryn spotykał się z uczniem Andrzejem Kisielem, by przekazać mu wiedzę na temat budowy basów. Warsztaty odbywały się w Szkole Suki Biłgorajskiej, która swoją siedzibę ma w Szklarni, niewielkiej wiosce pod Janowem Lubelskim. Ich efektem są basy, które zbudowane zostały na podstawie znaczka pocztowego z serii „Polskie Instrumenty Ludowe” oraz podobnych instrumentów znajdujących się w muzeach. Największe znaczenie miało tu jednak doświadczenie i wiedza pana Butryna – mistrza budowy instrumentów ludowych, który takie basy wcześniej budował.

W ramach projektu powstały basy trzystrunne, dłubane z jednego kawałka, o prostej budowie z wcięciem w talii, wielkością i kształtem nawiązujące do wiolonczeli. Warto wspomnieć, że historia basów wiąże się z codziennym życiem polskich wsi. Przed laty były one elementem kapel, które grały na zabawach czy podczas wesel, a ich niski, głęboki dźwięk pomagał utrzymywać rytm gry na skrzypcach i rytm tańca.

W trakcie spotkania goście opowiedzą o procesie budowy instrumentu, zaprezentują powstałe basy i sposób gry na nich. Będzie też można zobaczyć relację wideo dokumentującą ich kilkumiesięczną pracę oraz wystawę fotografii przygotowaną przez Andrzeja Kisiela i podsumowującą projekt „Z pracowni mistrza”.

Informacje praktyczne:

Kiedy:
Spotkanie – 27 października 2024, godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wystawa 28-31 października, godz. 10.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, II piętro
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Wstęp wolny

Dostępność

Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
zapytaj o udogodnienia https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9

Sprawdź jak dotrzeć i bariery architektoniczne 

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

Projekt współfinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych 2024 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w NIMiT.

 

Data

27 października 2024
Zakończone!

Czas

17:00 - 18:30

Więcej informacji

zapytaj o udogodnienia

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria
Go to Top