
Co widać z ogrodu Metternicha? – Wykład mistrzowski Mykoły Riabczuka | Kultura Enter / Що видно із саду Меттерніха? – Лекція Миколи Рябчука
Opis wydarzenia
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Mykołą Riabczukiem – publicystą, krytykiem literackim, pisarzem ukraińskim, wielokrotnie nagradzanym za swoją twórczość i aktywność społeczną, w tym na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego. Na spotkaniu będzie można nabyć najnowszy zbiór esejów „Ogród Metternicha” z podpisem autora.
Po wykładzie odbędzie się dyskusja moderowana przez Macieja Piotrowskiego.
Biogramy
Mykoła Riabczuk – ukraiński pisarz i publicysta m.in. Kultury Enter, autor licznych książek, w tym wydanych w Polsce: „Od Małorosji do Ukrainy”, „Dwie Ukrainy”, „Ogród Metternicha”, „Ukraina. Syndrom postkolonialny” czy „Poprzednie życie” (wyd. Warsztaty Kultury w Lublinie). Laureat licznych nagród, m.in. najważniejszej ukraińskiej nagrody literackiej im. Tarasa Szewczenki, Nagrody Fundacji Antonowyczów, Odznaki Honorowej „Bene merito” Ministra Spraw Zagranicznych RP, wieloletni prezes ukraińskiego PEN Clubu i przewodniczący Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Maciej Piotrowski – historyk i ukrainista, z zamiłowania animator kultury. Inicjator seminariów tłumaczeniowych Rozstaje. Tłumacz literatury ukraińskiej.
Podczas spotkania odbędzie się wręczenie Nagrody Specjalnej im. Jerzego Giedroycia.
O książce „Poprzednie życie”
„Poprzednie życie” to polskie tłumaczenie wyboru felietonów pisarza, wydane w ramach serii Wschodni Express. Książkę można kupić w sklepie Warsztatów Kultury.
„Riabczuk prezentuje na Ukrainie odważne i nowatorskie poglądy (…) Ośmiela się przełamywać narodowe mity, ożywia tok narracji dzięki inteligentnemu poczuciu humoru, co potęguje chęć czytania. Ironia i wolność, charakteryzujące jego pisarstwo, przywodzą na myśl najsławniejszych pisarzy polskich. Riabczuk wychodzi poza tradycyjne kategorie i stereotypy pisarstwa. Portret Ukrainy, który prezentuje w swoich książkach, jest pesymistyczny i niepokojący. A jednak sam fakt istnienia na Ukrainie tak wolnego, tak inteligentnego ducha jest dobrym powodem, by nie tracić nadziei”. Alen Besançon, przedmowa do „De la ‚Petite Russie’ à l’Ukraine”.
Informacje praktyczne
Kiedy: 26 marca 2024 r., godz. 17.00
Gdzie: Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Dostępność: tłumaczenie na Polski Język Migowy, dostosowane toalety, winda, parter i loże sali widowiskowej objęte są działaniem pętli indukcyjnej.
Liczba miejsc ograniczona, wstęp bez wejściówek.
Współorganizator: Teatr Stary
Program
- 16-17.03.2024 | Jak pisać i mówić o tym, co wokół? – Warsztaty dla reporterów i reporterek | Warsztat płatny
- 26.03.2024 | Co widać z ogrodu Metternicha? – Wykład mistrzowski Mykoły Riabczuka