window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Drzeworyt ze słońcem oraz tajemniczą postacią.

Drzeworyt – dialog z tradycją | Wystawa drzeworytów i linorytów Pracowni Kraska – wernisaż

Opis

Wystawa poświęcona jest tradycyjnej technice drukarskiej – drzeworytowi oraz jego współczesnemu odpowiednikowi – linorytowi. Wynalezienie matrycy drzeworytniczej dało artystom możliwość powielania swoich prac, a dzięki temu rozpowszechniania ich na szerszą skalę. Technika ta znalazła szerokie zastosowanie w drukarstwie i publikacji książek, pozwalając wzbogacać całe nakłady o bogate ilustracje.

Drzeworyt odnalazł się także w środowisku wiejskim. Ponieważ drewno było materiałem łatwo dostępnym, wielu twórców ludowych przekonało się do tworzenia swoich prac właśnie w tej technice. Odbitki pozyskane z drewnianych matryc sprzedawane były potem na wiejskich odpustach.

W naszej wystawie nawiązujemy do ludowej, czasem naiwnej twórczości, uproszczonej, a niekiedy wręcz zabawnej, przedstawionej z przymrużeniem oka.

Prace drzeworytnicze znajdujące się na wystawie w dużej mierze nawiązują do ludowych przysłów, zaczerpniętych z bogatych zbiorów słynnego polskiego etnografa, Oskara Kolberga. Oprócz tego znajdziemy tutaj także wizerunki świętych.

Poza drzeworytami prezentujemy również prace linorytnicze, nawiązujące do twórczości ludowej i do związanych z nią publikacji książkowych, które wydajemy. Linoryty przedstawione na wystawie zostały wykorzystane jako ilustracje w naszych tytułach: „Pieśni Grozy: Straszne, mordercze i tajemnicze polskie pieśni ludowe” oraz „Diabły, demony, czarty i biesy”. Chcemy przedstawić nie tylko ludowe spojrzenie na sztukę, ale także jej dialog ze współczesną rzeczywistością, nowoczesnymi wydaniami i publikacjami.

 

Informacje praktyczne:

Kiedy:

17 sierpnia 2023, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

18–25 sierpnia 2023, godz. 11.00–17.00 (w trakcie Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński czynna do godz. 19.00) – ekspozycja

Gdzie: Galeria OPT Gardzienice, ul. Grodzka 5a – I piętro  

Wstęp wolny

                                                                                                                                                      

Biogramy:

Kamila Sobczak – ur. w 1995 r. w Toruniu. Absolwentka klasy artystycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W 2019 r. obroniła pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2021 r. właścicielka Pracowni Kraska. Interesuje się książką ilustrowaną, sztuką ludową i historią mody. Oprócz tego zajmuje się wykonywaniem linorytów i malowaniem obrazów. Autorka książki „Diabły, demony, czarty i biesy” oraz współautorka publikacji „Pieśni Grozy”.

Jakub Sobczak – ur. w 1995 r. w Suwałkach. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. W 2020 r. obronił pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2020 r. pracuje również jako asystent Katedry Projektowania Graficznego WSP UMK w Toruniu. Interesuje się plakatem i książką ilustrowaną. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki ludowej oraz historycznych technik graficznych. Oprócz tego zajmuje się malarstwem ikonowym. Jego realizacje sakralne znajdują miejsce w domach prywatnych, cerkwiach i kościołach. Współtwórca Pracowni Kraska. Autor „Podlaskich Legend 4 Kultur” oraz współautor „Pieśni Grozy”.

O Pracowni:

Pracownia Kraska to miejsce, w którym tworzone są prace poświęcone sztuce ludowej i polskiemu folklorowi. Członkowie pracowni pochylają się nad klasycznym malarstwem, ikonami, malarstwem na szkle, grafikami (drzeworytami i linorytami) oraz szeroko pojętym rękodziełem. Tworzą ilustrowane książki, które także są osadzone w tematyce polskiej sztuki ludowej. Cała ich twórczość, prowadzona w ramach działania pracowni, odnosi się do przywiązania i fascynacji folklorem naszego kraju. W swoich pracach nawiązują do religijności, tradycji i dziedzictwa polskiej wsi. 

Wystawa realizowana w ramach projektu Letnia Szkoła Tradycji. 

Data

18 sierpnia 2023
Zakończone!

Czas

18:00

Lokalizacja

Galeria Gardzienice
ul. Grodzka 5a, pierwsze piętro
Kategoria
Go to Top