window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Wystawa na holu Warsztatów Kultury. Przedstawia obraz z młodą kobietą oraz fotografie dziewczyn, których twarze są pomalowane w kwiaty.

„Dziewczyna-Wiosna” oraz „Olha 1891” – wystawa Olhy Chykalo i Ylii Chykalo

O wydarzeniu

„Dziewczyna-Wiosna” Ylii Chykalo to prace o wiośnie 2022 r., której tragizm wojny odcisnął się na ukraińskich cywilach. Artystka dedykuje pracę w szczególności kobietom w swoim wieku, młodym uchodźczyniom, które schroniły się wraz ze swoimi dziećmi i matkami przed przemocą wojny w Lublinie. Dziewczyny na zdjęciach, przystrojone w kwiaty, wyrażają młodzieńcze oczekiwanie na koniec zimy i nadejście ciepłych dni – życzenie, które dla nich w Ukrainie się nie spełniło. Ci, którzy tam pozostali, nadesłali na prośbę artystki zdjęcia wiosny z miejsc swojego zamieszkania – kwiaty kwitnące na tle zniszczeń wojennych.

Obraz zatytułowany „Olha 1891” Olhy Chykalo przedstawia praprababcię artystki, a dokładnie jest odwzorowaniem jej zdjęcia. Fotografia ta, przekazywana z pokolenie na pokolenie, towarzyszy kobietom z rodziny artystki w dobrych i trudnych momentach ich życia. Matka artystki wróciła po nie do strefy działań wojennych w Donbasie, z którego Olha wraz z babcią, matką i siostrą uciekły podczas inwazji rosyjskiej w 2014 r., pozostawiając za sobą cały dobytek życia. Dziś zdjęcie przechowuje babcia Olhy, która osiadła pod Kijowem. Olha namalowała na płótnie obraz praprababci jako symbol swoich korzeni, miłości do rodziny i kraju.

Informacje Praktyczne

Kiedy:  do 24 czerwca 2022 r.
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – parter
Wstęp wolny.

 

Data

24 czerwca 2022
Zakończone!

Czas

10:00 - 17:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7
Kategoria
Go to Top