window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika ilustracyjna przedstawia białe kartki papieru znajdujące się z lewej strony na czerwonym tle. Na pierwszej z nich widnieje napis "Elementarz Polskiej Kultury".

Elementarz Polskiej Kultury – wystawa | niedostępna do odwołania

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami dotyczącymi pracy Instytucji Kultury, wystawa jest czasowo niedostępna. Poinformujemy Państwa o jej ponownym udostępnieniu.

Opis

Elementarz Polskiej Kultury to projekt, który zwraca uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Okres od odzyskania niepodległości po czasy dzisiejsze pełen jest tak niezwykłych postaci, jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Tamara Łempicka czy Tadeusz Kantor. Postaci, których dorobek odbił się znaczącym echem na świecie, a o którym my sami nie zawsze pamiętamy. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak istotnego wpływu na krajobraz globalnej kultury. Mimo niesprzyjających okoliczności: wojen światowych, reżimu komunistycznego i często bolesnej transformacji ustrojowej, twórcy z naszego kraju potrafili (i wciąż potrafią) bez kompleksów wpisywać się w globalne konteksty i nawiązywać dialog z aktualnymi trendami, wzbogacając je o unikalną perspektywę. Wśród przypomnianych przez nas utworów znajdują się zarówno te z obszaru kultury wysokiej (jak muzyka klasyczna, literatura, teatr), popularnej (komiks, gry wideo) i tego, który przepływa pomiędzy nimi (jazz, grafika). Wiele z nich opiera się na rozwiązaniach awangardowych, a te wciąż u wielu osób budzą lęk i niezrozumienie. Wystawa służy również temu, by zniwelować wynikający z tego dyskomfort. W sposób przystępny i komunikatywny wyjaśnia specyfikę takich działań. Wystawa przedstawia 44 powstałe po 1918 roku dzieła, które albo zyskały duży międzynarodowy rozgłos, albo są reprezentatywne dla twórcy, którego renoma przekroczyła granice naszego kraju. Ekspozycję podzielona została na 11 sekcji, z których każda prezentuje jedną dziedzinę kultury (np. film, muzyka klasyczna, teatr), a tę z kolei reprezentują cztery dzieła. Jedenastu zaproszonych do projektu grafików zinterpretowało te 44 dzieła na 44 plakatach – głównych przedmiotach ekspozycji.

Nakładem wydawnictwa Wytwórnia ukazała się książka „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec.

Informacje praktyczne

Kiedy: listopad 2020, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 oraz w weekendy 7-8.11.2020 i 14-15.11.2020 w godz. 10.00-14.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, II piętro

 

Data

15 listopada 2020
Zakończone!

Czas

10:00 - 14:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Go to Top