
Familijne spotkania muzyczne | Zagrajmy sobie na instrumentach dętych
Opis wydarzenia
Pierwszych instrumentów dętych używano już w starożytności. Dziś są one filarem każdej orkiestry symfonicznej, ale odgrywają też kluczową rolę dla brzmienia w muzyce jazzowej. To właśnie dęciaki zdominują familijne spotkanie muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!”.
Podczas grudniowego spotkania zawodowi muzycy zaprezentują słuchaczom przedstawicieli z grupy instrumentów dętych drewnianych oraz dętych blaszanych, a będą to klarnet i waltornia. Stanowią one bardzo ważny i wielobarwny filar każdej orkiestry symfonicznej oraz są wspaniałymi instrumentami solowymi.
Gra na klarnecie wymaga nie tylko umiejętności wydobywania dźwięków, lecz także doskonałego opanowania pauz oddechowych i wyciszania instrumentu. Klarnet ma też jedną z największych skal spośród wszystkich instrumentów dętych drewnianych, co daje mu ogromną wszechstronność w muzyce. Być może właśnie dlatego jego wielkim miłośnikiem był Mozart, który napisał też na jego potrzeby wiele utworów.
Waltronia to z kolei jeden z najtrudniejszych instrumentów dętych blaszanych do grania. Ze względu na swój bogaty i emocjonalny dźwięk jest ulubionym instrumentem kompozytorów muzyki filmowej. Pierwsze waltornie były używane do sygnalizacji podczas polowań.
Czym różnią się oba instrumenty? Jakie są ich odmiany? Ile metrów miałaby waltornia po wyprostowaniu? Czym jest czara dźwiękowa, a czym stroik i dlaczego ich żywiołem jest powietrze? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Aleksandra Pasek – waltornistka oraz Jaremi Zienkowski – klarnecista.
Warsztaty muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!” realizowane są przez Fundację Kultura Enter. Projekt „Zagrajmy sobie!” dofinansowano ze środków miasta Lublin.
Informacje praktyczne
Kiedy: 14 grudnia 2024, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: rodziny z dziećmi
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń
Dostępność
słuchawki wyciszające.
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/