window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Zdjęcie archiwalne, sepia, widzimy trzy młode, uśmiechnięte dziewczyny ubrane w spódnice i marynarki. Każda z kobiet po swojej prawej stronie trzyma rower. Zdjęcie wykonane na tle drzew

KOBIETY ǀ Śpiewam, więc jestem

Zapraszamy na cykl spotkań z Ewą Grochowską zatytułowany „Kobiety”. Podczas pierwszego spotkania posłuchajcie razem z nami opowieści o dwóch śpiewaczkach tradycyjnych.

Bohaterkami pierwszego spotkania z cyklu „Kobiety” będą pieśniarki: Maria Gałka z Kielecczyzny i Olga Siergiejewa z Rosji. Ich biografie to dwa całkiem różne losy i drogi życiowe. Łączy je geniusz wokalny, zostawiający w słuchaczu czysty zachwyt i uczucie niemożności zaklasyfikowania ich śpiewu do jakiegokolwiek nurtu.

Obydwie są poza schematami, choć zarówno Olga, jak i Maria zostały zauważone, docenione i umieszczone w „szufladce z folklorem”. Ale ich twórczość się tam po prostu nie mieści.

Nagrania śpiewu Marii Gałki pochodzą z płyty „Śpiewa Maria Gałka” (wyd. Stowarzyszenie Dom Tańca 2016, wznowienie w 2020 roku).

Nagrania Olgi Siergiejewej z płyty „Усвятские песни” (Pieśni z Uswiat, wyd. Bomba-Piter 2009), dostępnej do wysłuchania online na YT.

O cyklu:

Wiejskie kobiety: śpiewaczki, tkaczki, hafciarki, kucharki, przewodniczki obrzędów.

Matki, gospodynie, znachorki, położne. A także instrumentalistki, organistki, wykonawczynie przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Inicjatorki wielkich zmian obyczajowych i społecznych w swoim środowisku, spełniające posługi wokół życia i śmierci osób bliskich i obcych. Biografię każdej z nich naznacza nie tylko to, na co kobiety przez wiele setek lat musiały się godzić z racji płci, pozycji społecznej, wychowania i szczegółowych zasad określających reguły życia w tradycyjnej społeczności. Patrzę na nie przez pryzmat ich niezwykłych umiejętności i talentów oraz wewnętrznej siły, która pozwala im realizować się w jednej z najsilniejszych i najbardziej unikalnych potrzeb człowieka – twórczości.

Zapraszam! – Ewa Grochowska

Kiedy: 5 maja, godz. 19.00. Spotkania będą się ukazywać w wybrane środy

GdzieFacebook Jarmarku Jagiellońskiego

Ewa Grochowska – badaczka i muzykantka z wyboru i zamiłowania. Praktykowała u skrzypka Jana Gacy w Przystałowicach Małych (2000-2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 do dziś) i klarnecisty Stanisława Witkowskiego z Opatowa (od 2013 do dziś). Od 1999 roku uczy się także od wiejskich śpiewaczek. Popularyzatorka zjawiska uczenia się rzemiosła muzykanckiego w bezpośrednim przekazie od wiejskich muzykantów i śpiewaczek, przez osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. W 2014 roku we współpracy z Karoliną Waszczuk i Warsztatami Kultury w Lublinie założyła Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego. Projekt skierowany jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów, którzy są zaproszeni do wspólnego poznawania i grania tradycyjnej muzyki tanecznej z Lubelszczyzny. W pracy muzycznej i badawczej towarzyszy jej przekonanie, że bogactwo muzyki tradycyjnej jest źródłem odnawialnym, a kody starej kultury mogą być czytelne i używane współcześnie. Niezbędny jest do tego szacunek wobec dorobku poprzednich pokoleń i chęć jego twórczej kontynuacji. Doktor nauk humanistycznych.

Zdjęcie: Pomorze Zachodnie, lata 50. XX wieku. Zdjecie rodzinne, L.Zając | archiwum terenowe E. Grochowskiej

Data

05 maja 2021
Zakończone!

Czas

19:00

Więcej informacji

Facebook
Kategoria
Go to Top