window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Zdjęcie grupy ludzi siedzących na schodach przed budynkiem.

Kobiety | Śpiewanie z miłości do świata: Janina Chmiel

Urodziła się w 1937 roku. W swojej Szkole Śpiewu Tradycyjnego wykształciła śpiewaczo kilkanaście osób, które poniosły dalej w świat jej pieśni. Być może jest teraz w Polsce wiele/wielu miłośniczek/miłośników pieśni tradycyjnych, którzy śpiewają jej pieśni, nie znając już źródła.
Taka jest kolej rzeczy i natura źródła: daje życiodajną wodę, nie pytając, kto z niego pije i co z tą wodą robi, z kim się dzieli.
Mamy niezwykłe szczęście, że możemy znać takie osoby jak ona – Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej. I uczyć się od nich. To się nieczęsto zdarza.

Dziękuję Oldze Kozieł, Pawłowi Grochockiemu, Mateuszowi Bornemu, Magdzie Zaworskiej, Agacie Turczyn, Ani Szcześniak, Ewelinie Prokopiuk, Agnieszce Szokaluk-Gorczycy, Basi Szymańskiej (jeśli kogoś tutaj pominęłam, to nie celowo, również – dziękuję!) za wspólne tworzenie „Szkoły Śpiewu Tradycyjnego Janiny Chmiel”.

Autorzy i źródła zdjęć (w kolejności prezentowania)

Mateusz Borny, archiwum rodzinne Janiny Chmiel, archiwum rodzinne Janiny Chmiel, archiwum rodzinne Janiny Chmiel, archiwum rodzinne Janiny Chmiel, Barbara Szymańska, archiwum Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Piotr Baczewski

Nagrania audio: z płyty CD „Na rozstajnych drogach” (wyd. Krzysztof Butryn) oraz z archiwum terenowego Ewy Grochowskiej.

Linki do ciekawych stron, audycji, wywiadów:

Biogramy, nagrania:

https://www.muzykatradycyjna.pl/pl/leksykon/artykuly/articles/janina-chmiel-spiewaczka-z-wolki-ratajskiej-szkic-do-portretu

http://www.muzykaroztocza.pl/muzyk/14/name/Chmiel+Janina+.html

For privacy reasons SoundCloud needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

Śpiewnik w PDF

https://linkd.pl/pa9zz

Video

https://vod.tvp.pl/video/szlakiem-kolberga,skubas-janina-chmiel,45724670

https://muzykotekaszkolna.pl/multimedia/filmy-o-muzyce/dzika-muzyka-6/

Koncert „Roztocze – bliski wschód” – Wszystkie Mazurki Świata, wrzesień 2020
https://www.youtube.com/watch?v=8c16Qk1YGEc –

Zdjęcie ilustrujące wydarzenie FB – fot. Piotr Baczewski

Kiedy: 6 października, godz. 19.00

Gdzie: Facebook Jarmarku Jagiellońskiego

Wydarzenie realizowane w ramach Jarmarku Jagiellońskiego 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

*

Wiejskie kobiety: śpiewaczki, tkaczki, hafciarki, kucharki, przewodniczki obrzędów.
Matki, gospodynie, znachorki, położne. A także instrumentalistki, organistki, wykonawczynie przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Inicjatorki wielkich zmian obyczajowych i społecznych w swoim środowisku, spełniające posługi wokół życia i śmierci osób bliskich i obcych. Biografię każdej z nich naznacza nie tylko to, na co kobiety przez wiele setek lat musiały się godzić z racji płci, pozycji społecznej, wychowania i szczegółowych zasad określających reguły życia w tradycyjnej społeczności. Patrzę na nie przez pryzmat ich niezwykłych umiejętności i talentów oraz wewnętrznej siły, która pozwala im realizować się w jednej z najsilniejszych i najbardziej unikalnych potrzeb człowieka – twórczości.
Zapraszam!

Ewa Grochowska

 

Data

06 października 2021
Zakończone!

Czas

19:00
Kategoria
Go to Top