window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Zdjęcie czarno białe. Jest zima, śnieg, Na szczycie schodów stoją trzy osoby odwrócone tyłem do fotografii.

KOBIETY | Spotkanie szóste. Genowefa Lenarcik. Historia spełnionego marzenia

Opis wydarzenia

Głos, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Z pochodzenia Kurpianka, po ślubie zamieszkała wraz z mężem na Lubelszczyźnie. Do domu rodzinnego zrobiło się daleko, a dla nowych koleżanek i sąsiadek pieśni kurpiowskie – śpiewane szerokim, potężnym głosem, z „kulasikami”, olekaniem, specyficzną gwarą – były czymś egzotycznym.

Śpiewała więc Gienia sama z sobą, czasem wystąpiła na lokalnym przeglądzie czy dożynkach, ale pielęgnowała marzenie o śpiewaniu na prawdziwej, profesjonalnej scenie.

Spełniło się!

Genowefa Lenarcik – córka śpiewaka kurpiowskiego Stanisława Brzozowego, pieśniarka, wychodząca poza granice własnej rodzinnej tradycji, łącząca style i ludzi – będzie bohaterką szóstego spotkania z cyklu „Kobiety”.

Na zdjęciu: Genewefa Lenarcik (w środku) i jej uczennice. Fot. Paweł Grochocki

Autorzy i źródła zdjęć (w kolejności pokazywania się na ekranie):

Z archiwum rodzinnego Genowefy Lenarcik
Z archiwum rodzinnego Genowefy Lenarcik
Z archiwum rodzinnego Genowefy Lenarcik
Fot. Ewa Grochowska
Fot. Paweł Grochocki
Fot. Paweł Grochocki
Fot. Paweł Grochocki
Fot. Paweł Grochocki

Nagrania audio – źródła (w kolejności prezentowania):

Z płyty „Hen, gdzie piaski i moczary, gdzie zielone zawsze bory. Pieśni Puszczy Kurpiowskiej” Nagrania dokumentalne ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN (vol. 5, ISPAN CD 005, 2009)
Jak wyżej
Jak wyżej

Pozostałe – ze zbiorów Pawła Grochockiego

Profil FB artystki: https://www.facebook.com/genowefalenarcik

Serdeczne podziękowania dla Olgi Kozieł i Pawła Grochockiego za wspólne podróże do Genowefy Lenarcik, skrupulatne sporządzanie dokumentacji dźwiękowej, z której mogę teraz skorzystać i pieczołowitą dbałość o dziedzictwo muzyczne rodziny Brzozowych.

Kiedy: 04.08.2021 r, godz.19.00
Gdzie: Facebook Jarmarku Jagiellońskiego

*

Wiejskie kobiety: śpiewaczki, tkaczki, hafciarki, kucharki, przewodniczki obrzędów.

Matki, gospodynie, znachorki, położne. A także instrumentalistki, organistki, wykonawczynie przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Inicjatorki wielkich zmian obyczajowych i społecznych w swoim środowisku, spełniające posługi wokół życia i śmierci osób bliskich i obcych. Biografię każdej z nich naznacza nie tylko to, na co kobiety przez wiele setek lat musiały się godzić z racji płci, pozycji społecznej, wychowania i szczegółowych zasad określających reguły życia w tradycyjnej społeczności. Patrzę na nie przez pryzmat ich niezwykłych umiejętności i talentów oraz wewnętrznej siły, która pozwala im realizować się w jednej z najsilniejszych i najbardziej unikalnych potrzeb człowieka – twórczości.

Zapraszam!

Ewa Grochowska

Wydarzenie realizowane w ramach Jarmarku Jagiellońskiego 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Data

04 sierpnia 2021
Zakończone!

Czas

19:00 - 19:00
Kategoria
Go to Top