window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Siedem kobiet na czarnym tle.

Na Stary Nowy Rok | Koncert zespołu Z Lasu

Opis wydarzenia:

Od Bożego Narodzenia do dnia św. Wasyla – czyli Nowego Roku wg starego ukraińskiego kalendarza – to czas śpiewania kolęd i „szczedriwek”. Trwa on od 7 do 14 stycznia. Kolędy oraz „szczedriwki”, śpiewane ochoczo przez kolędników pod oknami gospodarzy, mają zapewnić adresatom urodzaj i powodzenie na cały rok. Śpiewający porównują gospodarza i gospodynię do Słońca i Księżyca, wychwalają kawalerów na wydaniu, a niezamężnym pannom przepowiadają szybkie zamążpójście. Zebrana za stołem rodzina oraz goście wyśpiewują opowieści o narodzinach Boga Boskich i wydarzeniach z życia Świętej Rodziny.

„Syn Boży się narodził, słońca coraz więcej – dnia przybywa, wkrótce przyroda zacznie budzić się do życia. Niech rok przyniesie obfitość!”

To kolejne wydarzenie kulturalne Warsztatów Kultury, podczas którego zaśpiewamy kolędy. Pochodzą one od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków z Polesia (Ukraina i Białoruś) oraz z Podlasia. Niektóre z nich można usłyszeć w tamtejszych cerkwiach, jednak zdarza się to rzadko.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 14 stycznia 2022, godz. 18:00-19:00.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

Dla kogo: dla wszystkich

Zapisy: Udział bezpłatny. Zapisy przez formularz online

Biogram zespołu:

Z Lasu – zespół śpiewa tradycyjne pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy i Białorusi. Tworzą go osoby z długoletnim doświadczeniem wokalnym, artystycznym i badawczym, śpiewające wspólnie od 2008 roku. Jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury. Nawiązują kontakty ze starszymi mieszkańcami, archiwizują ich pieśni i uczą się od nich śpiewać. Zespół powstał z inicjatywy Jagny Knittel, podczas realizowanych od 2008 roku projektów stowarzyszenia Panorama Kultur (m.in. „Ukraina Archaiczna i Współczesna – Pieśni i Ludzie”). Rezultatem projektów były filmy, koncerty i wystawy fotograficzne. W 2011 roku zespół Z Lasu współtworzył spektakl oparty na pieśniach tradycyjnych Polesia białoruskiego „Olmany Interludium” w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego.

Skład zespołu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.

Bezpieczeństwo:

Drodzy uczestnicy, zapewne słyszeliście o aktualnych zmianach w przepisach dotyczących organizacji wydarzeń kulturalnych podczas pandemii COVID-19 i chcielibyście wiedzieć jak to wpłynie na Wasz udział w naszych koncertach / pokazach filmowych czy spotkaniach.

Zapraszamy absolutnie WSZYSTKICH do udziału w naszych wydarzeniach w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób:

  • pamiętajcie o zabraniu ze sobą maseczki, której noszenie będzie wymagane na terenie Warsztatów Kultury
  • jeśli posiadasz Unijny Certyfikat COVID tj. jeden z następujących dokumentów umożliwiających niewliczanie Cię w ustanowione limity widzów tj.: – certyfikat szczepienia, – certyfikat o negatywnym wyniku testu – certyfikat ozdrowienia weź go ze sobą i pokaż obsłudze przy wejściu do sali. Osoby z takim zaświadczeniem wchodzą bez limitu związanego z bezpieczeństwem covidowym
  • udział w wydarzeniu mogą wziąć także osoby, które nie posiadają żadnego z powyższych certyfikatów, natomiast może zdarzyć się sytuacja, kiedy osiągniemy limit i dlatego na ten koncert wprowadziliśmy zapisy. Nowe przepisy pozwalają nam wpuścić do siedziby określoną liczbę osób, które zaświadczenia o szczepieniu nie posiadają.
  • jeśli masz objawy przeziębienia, zostań w domu.

Prosimy o wyrozumiałość i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby nowe obostrzenia nie wpłynęły negatywnie na odbiór kultury. 🙂

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Projekt realizowany w ramach festiwalu Jarmark Jagielloński w Lublinie, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tagi:

Data

14 stycznia 2022
Zakończone!

Czas

18:00

Więcej informacji

Zapisy

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria
Go to Top