fbpx
Grafika z kotem, któremu świecą oczy jak latarka.

Kropka, kreska | Ciemno wszędzie, głucho wszędzie | Wystawa graficzna prac Eweliny Kruszewskiej

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” to wystawa o zwierzętach, które w kulturze zyskały aurę grozy i tajemnicy. Ale czy faktycznie powinniśmy się ich bać? A może to my, ludzie, nadaliśmy im tę złowrogą naturę? Ekspozycja pozwoli spojrzeć na te stworzenia z zupełnie innej perspektywy.

Opis

Minimalistyczne plakaty autorstwa Eweliny Kruszewskiej przedstawiają sylwetki zwierząt, które w literaturze, filmie i sztuce budziły lęk, choć często zupełnie niesłusznie. Warto zajrzeć na wystawę, by przekonać się, że te z pozoru nieprzyjazne stworzenia, odgrywają niezwykle pożyteczną rolę dla środowiska, a niekiedy potrafią być doskonałymi towarzyszami ludzi. Dla osób zwiedzających będzie to też doskonała okazja, pokazująca, jak kultura zbudowała wokół tych zwierząt mroczne legendy i jak bardzo różnią się one od rzeczywistości.   

Na ekspozycji znajdzie się 13 prac graficznych wielkości 100×70 cm. 

Rekin, po filmie Szczęki, stał się synonimem bezlitosnego drapieżnika czyhającego na ludzką krew, tymczasem większość gatunków rekinów unika ludzi, a ich rola w środowisku jest niezrównana. W rzeczywistości są one ciekawskimi strażnikami, patrolującymi i chroniącymi równowagę swojego oceanicznego domu.

Nietoperz, szczególnie ten przedstawiany jako wielka skrzydlata istota z ostrymi zębami, nierozerwalnie kojarzy się z hrabią Draculą. W rzeczywistości te zwierzęta są niezwykle pożyteczne – pomagają zwalczać owady, a nawet zapylać rośliny!

King Kong, gigantyczna małpa, uosabia pierwotną siłę i nieokiełznane niebezpieczeństwo, choć w swojej historii, jest bardziej ofiarą niż agresorem. Jego postać to przestroga przed ludzką pychą i brutalnym wykorzystywaniem przyrody.

Ćma trupia główka, znana z filmu „Milczenie owiec”, swoją nazwę i charakterystyczny wzór na grzbiecie zawdzięcza naturalnym cechom, ale przez wieki otaczała ją aura złowieszczego symbolu śmierci. W rzeczywistości to fascynujący owad. Zaniepokojony motyl wydaje piszczący dźwięk, wydmuchując powietrze przez trąbkę.

Kot w opowiadaniu Edgara Allana Poe może wydawać się zły i tajemniczy. Czarny kot w wielu przesądach, opowieściach i bajkach bywa kojarzony z nieszczęściem. Często mówimy, że jeśli czarny kot przebiegnie drogę, przyniesie pecha. W średniowieczu ludzie wierzyli w różne dziwne rzeczy, a jednym z takich wierzeń było to, że koty pomagały czarownicom rzucać uroki. Dlatego przez długi czas czarne koty były uważane za złe i budziły strach, ale to wszystko było tylko w wyobraźni ludzi, którzy wówczas nie rozumieli wszystkiego, co działo się w przyrodzie. Dziś już wiemy, że czarne koty, jak wszystkie inne, są po prostu piękne i urocze, i nie mają nic wspólnego z magią czy złem. W rzeczywistości koty są bardzo dobrymi i czułymi zwierzętami, są często opiekuńcze i pełne miłości, potrafią być doskonałymi towarzyszami ludzi!

Wystawie „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” będą towarzyszyć warsztaty edukacyjne. Więcej informacji pojawi się wkrótce.

O autorce prac:

Ewelina Kruszewska, to projektantka graficzna, która łączy sztukę z nowymi technologiami. Absolwentka malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, od lat projektuje okładki książek, plakaty i animacje. Jej prace cechuje minimalizm, oszczędna forma i precyzyjna gra kolorem. Jest autorką okładek serii wydawniczej Wschodni Express. Pasjonatka muzyki elektronicznej i wszystkiego, co pozwala łączyć dźwięk z obrazem. Na co dzień pracuje w Dziale Wystaw i Wydawnictw Państwowego Muzeum na Majdanku.

Kuratorka: Aleksandra Skrabek


Informacje praktyczne:

Kiedy:
21 marca 2025 r., (piątek), godz. 18.00 | otwarcie wystawy
24 marca do 23 maja 2025, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00 (z wyjątkiem dni wolnych od pracy i 2 maja) | eskpozycja wystawy
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, parter
Wstęp wolny

Dostępność

tłumaczenie otwarcia wystawy na PJM, podjazd dla wózków
Zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9.

Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Data

24 marca 2025

Czas

10:00 - 17:00

Więcej informacji

dostępność

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7
Kategoria
dostępność
Go to Top