
Małe AeSPe | Zajęcia w pracowniach dla dzieci i młodzieży
Opis
Chcesz poznać sekrety obrazów, które potrafią dostrzec tylko prawdziwi znawcy sztuki? Zastanawiasz się, jak ze zwykłego kamienia powstawały prawdziwe dzieła sztuki? A może marzysz o tym, by przenieść się w czasie i spotkać artystów i artystki sprzed wielu lat i zobaczyć, jaką techniką tworzyli swoje prace? Dowiesz się tego podczas zajęć w nowym projekcie „Małe AeSPe”. Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu aż przez trzy miesiące i zakończą się wystawą prac dyplomowych małych „studentów”.
Małe AeSPe to pięć pracowni artystycznych (do wyboru) inspirowanych kierunkami studiów Akademii Sztuk Pięknych: rzeźby, grafiki, malarstwa, projektowania oraz sztuki mediów. Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku 10–12 lat, a w późniejszym terminie także młodzież w wieku 13–15 lat. Każdą z pracowni poprowadzi doświadczony mentor lub mentorka. To wykładowcy i wykładowczynie oraz artyści i artystki świetnie obeznani z poruszanymi tematami. Wszyscy zainteresowani mogą zapisywać się do konkretnej pracowni na cały kurs, a nie na pojedyncze zajęcia.
Dajmy dzieciom zadecydować, w ramach której pracowni chcą się kształcić.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Informacje praktyczne
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: dzieci w wieku 10–12 lat
Zapisy: przez formularz on-line, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Uwaga!
Dziecko można zgłosić tylko do jednej pracowni i bierze ono udział w całym cyklu. Pojedyncze terminy mogą ulec zmianie, ale będą na bieżąco konsultowanie z grupą. W pracowni mediów będą potrzebne własne sprzęty takie jak telefon czy laptop.
Dostępność
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść do sali i bariery architektoniczne
Pracownie do wyboru
Przedmiotem zajęć będzie grafika warsztatowa (linoryt, mokulito, litografia kuchenna itp.) oraz rysunku. Uczestnicy i uczestniczki będą też mogli eksplorować różne metody, narzędzia i materiały. Ponadto dowiedzą się o znaczeniu grafiki w historii sztuki.
Opiekunką pracowni będzie Katarzyna Niedźwiadek – absolwentka kierunku grafika warsztatowa na Wydziale Artystycznym UMCS. Stażystka na macierzystej uczelni w Pracowni Litografii. Prowadziła zajęcia na Wydziale Pedagogiki KUL. Pełna energii animatorka kultury i sztuki obecnie prowadzi zajęcia twórcze z rysunku i grafiki w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Założycielka Pracowni Plastycznej z elementami grafiki dla dzieci i młodzieży, która na swoim koncie ma imponujące osiągnięcia w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Współautorka i uczestniczka wielu projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z wieloma ośrodkami kulturalnymi w Lublinie.
Kiedy: spotkania w piątki w godzinach 17.00–18.30
– 11 i 25 kwietnia
– 9, 16, 23 i 30 maja
– 6, 13 i 27 czerwca
Uczestnicy i uczestniczki zaznajomią się z tradycyjnymi i współczesnymi technikami rzeźbiarskimi. Poznają też historię rzeźby, rzeźby w architekturze, wachlarza technik rzeźbiarskich takich jak np. ceramika, obróbka drewna czy kamienia.
Opiekunką pracowni będzie Małgorzata Pawlak (1991 r.), – absolwentka Malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS. Swoje praca prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Brała też udział w dwóch programach rezydencyjnych: w Les ateliers des Soeurs Macarons (Nancy, Francja, 2017) oraz w Atelier Salzamt (Linz, Austria, 2019). W 2020 roku została laureatką dwóch nagród: Grand Prix na 13. edycji Konkursu im Eugeniusza Gepperta oraz Lubelskiej Nagrody Kulturalnej Żurawie w kategorii Obrazu. Jej działalność artystyczna została także wyróżniona Nagrodą Artystyczną Miasta Lublin (2021). Na drugiej edycji malarskiego konkursu Lubelska Wiosna (2023) otrzymała Wyróżnienie Honorowe. W 2023 roku ukończyła Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS.
Kiedy: spotkania w soboty w godzinach 10.00–11.30
– 12 i 26 kwietnia
– 10, 17, 24 i 31 maja
– 14, 21 i 28 czerwca
Uczestnicy i uczestniczki poznają historię malarstwa powstałego na przestrzeni wieków, poznają najważniejsze kierunki, malarzy i środki wyrazu artystycznego, przygotują się również do posługiwania się warsztatem malarskim.
Opiekunem pracowni będzie Mikołaj Kowalski (1991 r.), – absolwent malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS. Swoje prace wystawiał na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Brał też udział w dwóch programach rezydencyjnych: Pieńków Art Residency (Lipinki, Polska, 2016) oraz w Les ateliers des Soeurs Macarons (Nancy, Francja, 2017). Stypendysta kilku programów, w tym Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku 2017 zdobył Grand Prix w konkursie Promocje 2017 w Legnicy. To także laureat lubelskiej Nagrody Kulturalnej Żurawie w kategorii Obraz (2021) oraz Nagrody Marszałka Województwa na ogólnopolskim konkursie malarskim Lubelska Wiosna (2023). Ukończył Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS.
Kiedy: spotkania w środy w godz. 17.00–18.30
– 16, 23 i 30 kwietnia
– 7, 14, 21 i 28 maja
– 4 i 16 czerwca
Uczestnicy i uczestniczki skupią uwagę na wyobraźni artystycznej i umiejętnościach technicznych. Mali studenci poznają historię sztuki i designu, nauczą się sposobu myślenia i działania polegającego na otwartości na wyzwania, ciekawości i szerokiego spojrzenia na otaczający świat. Nie zabraknie też takich zagadnień jak: projektowanie ubioru, przestrzeni, krajobrazu czy scenografii z elementami fotografii.
Opiekunką pracowni będzie Agnieszka Kasprzak – absolwentka kierunku Geodezja i kartografia na Uniwersytecie Przyrodniczym (studia I stopnia) oraz Architektura Krajobrazu w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (studia II stopnia). Ukończyła Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania na specjalizacji aranżacja wnętrz, studia podyplomowe Design Miejski KUL, Szkołę Policealną Pracowników Służb Społecznych na kierunku florysta oraz studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego i arteterapii. W 2021 ukończyła kurs I stopnia „Ceramika w edukacji i terapii” oraz kurs I stopnia „Wikliniarstwo”. Obecnie uczy się na studiach podyplomowych, kierunek socjoterapia . Uczestniczyła w ponad 70-ciu projektach fotograficzno-charakteryzatorskich, modowych, aranżacyjnych i scenograficznych. W 2018 roku laureatka Ogólnopolskiego Biennale Plakatu Szkół Plastycznych oraz stypendystka Prezydenta Miasta Lublin za osiągniecia artystyczne o randze ogólnopolskiej. Nauczycielka w Kolegium i Szkole Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Lublinie na kierunku terapeuta zajęciowy. Prowadzi również zajęcia artystyczne w ramach akcji Lato w Mieście i Zima w mieście w DDK Czechów oraz zajęcia aktywizacyjne w klubie seniora „Klub przyjemnych spotkań”. W latach 2019–2021 pracowała jako terapeuta florysta w klubie „Aktywne Kobiety”. Pomysłodawczyni licznych warsztatów artystycznych, aranżacji wnętrz i projektowania mebli czy rzemiosła.
Kiedy: spotkania w czwartki w godzinach 17.00–18.30 i soboty 12.30–14.00
– 24 kwietnia
– 8, 10, 15, 22 i 24 maja
– 12, 14 i 26 czerwca
Zajęcia nastawione będą przede wszystkim na łączenie i przenikanie się różnych mediów. Uczestnicy i uczestniczki skupią się m.in. na mediach klasycznych, działaniach przestrzennych, fotografii, wideo i sztuce cyfrowej, w tym animacji 2D i 3D. Przedmiotem warsztatów będzie też sztuczna inteligencja (AI), wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, przetwarzanie i transmisja obrazu i dźwięku czy obsługa programów i aplikacji.
Opiekunem tej pracowni będzie Paweł Łuciuk – artysta generatywny, asystent w Katedrze Sztuki Mediów Cyfrowych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W swojej pracy twórczej skupia się na wykorzystaniu nowych technologii w syntezie obrazu. Tworzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, programowania oraz rozszerzonej rzeczywistości.
Kiedy: spotkania we wtorki w godzinach 17.00–18.30
– 15 i 29 kwietnia
– 6, 13, 20 i 27 maja
– 3, 10 i 17 czerwca