window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno biała praca Jeremiasza Popiela na ciemnym tle.

„Miasta świata według Jeremiasza” | wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „Miasta świata według Jeremiasza”. Autorem obrazów jest Jeremiasz Popiel – 26-letni autystyczny artysta, który ma dar widzenia przestrzennego. Prace autora będzie można podziwiać od 28 grudnia w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie przy ulicy Grodzkiej 7.

Opis wydarzenia

Jeremiasz Popiel to artysta, który działa planowo, realizując swoje obrazy tylko jemu wiadomą metodą kompozycyjną. Powstające dzieła są zaplanowane i zrealizowane w 100%. Kompletność widzenia rysowanego obiektu – od pierwszej kreski do końcowej wersji – jest zachwycająca. Znajomość detalu i jego realizacja sprawiają, że obrazy i grafiki nabierają ogromnej wartości tematycznej. Chcemy je oglądać i poszukiwać w nich szczegółów. W pracowni artysty powstają prace o zaskakującej treści, niekonwencjonalnym widzeniu tematu oraz dojrzałości w zakresie stosowania kolorów i zagospodarowania przestrzeni. Mężczyzna trafnie dobiera barwy, a wyobraźnia i charakterystyczna kreska powodują rozpoznawalność jego stylu. Jeremiasz tworzy prace pełne walorów artystycznych, z zachowaniem zasad i kanonów. Zaskakujące jest to, że nie znając warsztatu artystycznego (także ze względu na swój młody wiek) – potrafi bezbłędnie zrealizować temat.

 Cykl „Miasta świata według Jeremiasza” powstał w 2013 roku i obecnie liczy ponad 120 prac. Miasta zdradzają Jeremiaszowi swe tajemnice. Chwalą mu się swoją geometrią linii prostych, zagadkowymi perspektywami, harmonią okien, aut, mostów, ulic, domów. Jeremiasz Popiel rysuje to, co widzialne i to, co ukryte za tym, co widzialne. Rysuje fantomy dźwiękowe i zapachowe. Dopiero z tych okruchów rzeczywistości czytelnik jego obrazów buduje w swoim strumieniu przeżyć żywe miasto. Boskie Buenos Aires to ptak szybujący nad klasycyzującym pałacem i wielka rzeźba człowieka zadumanego nad losem ludzkości. Delhi ze swoim fortem i górującą nad nim flagą Indii jest przedstawione bez ludzi. To jedno z najbardziej przeludnionych miast świata w oczach Jeremiasza jest puste, jakby przejechał się po nim beckettowski wyludniacz. Budapeszt, Stambuł, Jerozolima, Kair też zostały przez Jeremiasz wyludnione. Tylko w Pradze, na moście Karola, pojawia się jakieś tajemnicze zwierzę. Podobnie puste jest Chicago, Berlin i Wenecja. Nie ma gangsterów, piwoszy, gondolierów. Są tylko bryły, perspektywy. Dla Jeremiasza Popiela miasta to architektura, pomniki, kamienie, mosty. Bo czyż właśnie nie architekturą są miasta? Gdy nie będzie już ludzi, to zostaną po nas tylko tajemnicze budowle o niewiadomym znaczeniu i pochodzeniu, jak w kambodżańskim Angkor.

Jeremiasz Popiel, jako artysta-autysta, nie odnosi się do szczegółów rysowanych detali w sensie uniwersalnym. Nie postrzega elementów świata jako przypadkowych lub zaplanowanych warstw ludzkiej inwencji. On, jak wnikliwy badacz, koncentruje się na własnej analizie przedmiotu. Ponieważ sposób porozumiewania się ze światem i ludźmi poprzez mowę jest dla Jeremiasza ograniczony, prace stały się dla niego osobistym komunikatem. Jeremiasz doskonale orientuje się w geograficznych zawiłościach świata. Dzięki swym miastom młody artysta jest w nieustającej podróży.

Informacje praktyczne

Wernisaż

Kiedy: 19 stycznia 2023, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, parter
Wstęp wolny


Wystawa
Kiedy: 28 grudnia 2022–31 stycznia 2023, godz. 11.0017.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie , ul. Grodzka 7, korytarz
Wstęp wolny

Wydarzenie przyjazne autyzmowi.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotypy.

Data

19 stycznia 2023
Zakończone!

Czas

18:00

Lokalizacja

galeria w bramie, Warsztaty Kultury
Grodzka 7
Go to Top