window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Zdjęcie kasety VHS oraz naklejki z tekstami "Sex, disco i kasety video polska lat 90.", "Wojciech Przylipiak", "Komiks lat 90".

Spotkanie z Wojciechem Przylipiakiem & seans „Terminator 2. Dzień sądu”

Opis

W swojej nowej książce „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” Wojciech Przylipiak zabiera nas w fascynującą podróż do lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza dekada transformacji ustrojowej to z całą pewnością jeden z najdziwniejszych, ale też najbardziej szalonych i nieprzewidywalnych okresów w najnowszej historii Polski. W ujęciu społecznym upadek komunistycznego systemu mieszał się tu z raczkującym, ale już nierzadko drapieżnym kapitalizmem i zachłyśnięciem się zdobyczami kultury Zachodu. Kulturowo nasz kraj został wtedy dosłownie zalany kinem, muzyką, modą i telewizją, do tej pory nam niedostępnymi i wciąż bardzo mało znanymi. Popkultura lat 90. to szalony mariaż kiczu i sztuki postmodernistycznej, nowatorstwa i powtórzenia, wysublimowanej kultury wysokiej i opartych na retromanii sentymentach za epokami minionymi. Przed nami wyprawa do świata VHS-ów, Italo disco, gum Turbo i rzeczywistości kreowanej przez czasopismo Bravo.

Po spotkaniu zapraszamy na seans filmu Jamesa Camerona – „Terminator 2. Dzień sądu” z oryginalnej kasety VHS.

W 1984 roku młody reżyser James Cameron, mający do tej pory na koncie tylko niskobudżetowy horror „Pirania 2. Latający mordercy”, przedstawił światu pierwszą część kultowej (jak się miało okazać) sagi pt. „Terminator”. Śmiałość wizji, bezkompromisowość, genialne rozwiązania inscenizacyjne, pomimo ograniczonego budżetu i niesamowity Arnold Schwarzenegger w tytułowej roli, która uczyniła z niego topową gwiazdę Hollywood – to wszystko sprawiło, że „Terminator” zmienił historię kina. W 1991 roku Cameron i Schwarzenegger dysponując nieporównywalnie większym budżetem oraz możliwościami produkcyjnymi wracają z „Terminatorem 2”, a efekt szoku i zachwytu w całym filmowym świecie jest jeszcze większy niż przy „jedynce”. Trzeba to sobie szczerze powiedzieć: takiego filmu jak „Terminator 2” do tamtej pory w historii kinematografii nie było i nawet dziś, po 30 latach od premiery, dzieło to jest stawiane za wzór wybitnego połączenia sci-fi z kinem akcji. Polska lat 90. także ma swoją historię związaną z tym legendarnym tytułem. Był to absolutnie największy hit złotych czasów wypożyczalni wideo, po który ustawiały się kolejki, ludzie robili listy i zapisy, a czekać na możliwość zabrania filmu do domu na dobę trzeba było nierzadko nawet kilka tygodni. Filmowo „Terminator 2” broni się cały czas znakomicie, serwując widzom esencję widowiskowego kina z tamtych lat. Wybitny i zaskakujący scenariusz, świetna obsada, efekty specjalne wyprzedzające swój czas i wyznaczające nowe standardy, czy wreszcie pamiętna ścieżka dźwiękowa autorstwa Brada Fiedela, przeplatana hitami Guns N’ Roses. Jednym słowem pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. 

Informacje praktyczne

Kiedy: 4 sierpnia 2021 (środa)

godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Wojciechem Przylipiakiem, autorem książki „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.”, wyd. MUZA SA, 2021 r.

godz. 20.00 – pokaz filmu „Terminator 2. Dzień sądu”, reż. James Cameron, czas: 137′, 1991 r.

Gdzie: Próba Cafe – patio, ul. Grodzka 5a 

Wstęp wolny

Data

04 sierpnia 2021
Zakończone!

Czas

18:00 - 21:30

Lokalizacja

Patio Próba Cafe
ul. Grodzka 5a
Kategoria
Go to Top