Miastoczułość | Czy to jeszcze pomnik?
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Miastoczułość. Podczas spotkania uczestnicy usłyszą ciekawostki związane z historią pomników oraz zastanowią się, jaką rolę pełni sztuka w przestrzeni miejskiej. Przyjdź i wsłuchaj się w głos sztuki w przestrzeni publicznej!
Opis wydarzenia
Pomniki i inne obiekty osadzone w przestrzeni miejskiej skupiają emocje społeczne, zyskują znaczenia i sprawczość, nie zawsze zgodne z intencjami tych, którzy je stworzyli. Stają się symbolami miejsc, atrakcjami turystycznymi, niekiedy zaskakują kreatywnością swoich twórców, wywołują uśmiech bądź pogłębioną refleksję. Podczas spotkania uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania dotyczące roli współczesnych form przestrzennych (rzeźb i instalacji artystycznych) w krajobrazie miast oraz dowiedzą się jaka jest ich ranga artystyczna – czy są ważne zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających ich turystów. Kamila Śpiewla-Kasperek opowie o różnych wyjątkowych realizacjach i obiektach w przestrzeni kilku miast. W Lublinie temat pomników budzi kontrowersje i wiele osób ma odmienne zdanie na ich temat. Wykład to doskonała okazja, żeby zobaczyć, jak pomniki są interpretowane w innych częściach kraju oraz aby poszerzyć swoją wiedzę na temat ich historii. W czasie wykładu zaprezentowane zostaną dzieła artystów z kręgu pop-artu: Davida Černego, Fernando Botero, Igora Mitoraja, Louise’a Bourgeoisa, Jeffa Koonsa i innych.
Informacje praktyczne
Kiedy: 21 kwietnia 2022, godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Kto: osoby dorosłe
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Biogram prowadzącej:
Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka. Absolwentka IWA UMCS w Lublinie (dyplom z malarstwa). Na stałe związana z MDK Pod Akacją, gdzie zorganizowała i prowadzi Pracownię Historii Sztuki oraz Pracownię plastyczną z elementami historii sztuki, prowadzi różnego typu warsztaty dla dzieci i dorosłych, łącząc działania artystyczne z wiedzą o sztuce.