window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Obrazek miasta położonego nad Wisłą.

Miastoczułość: Sportretowane miasta – dzieła słynnych malarzy zainspirowanych architekturą

Weduta, panorama, prospekt, kaprys architektoniczny to wizje realnych miejsc lub idealnych ich wersji stworzonych przez wyobraźnię artysty i uwiecznionych na obrazach. Miasta objawiają się w twórczości wielkich artystów jako fascynujący „model” skomplikowana struktura urbanistyczno-architektoniczna, ale także obszar nawarstwień kulturowych, historycznych i społecznych interakcji. Artyści w przeszłości często dokumentowali ważne wydarzenia związane ze swoimi małymi ojczyznami (np. uroczystości polityczne lub dramatyczne okoliczności wielkich pożarów). To dzieła, których autorzy do perfekcji opanowali perspektywę zbieżną, często w pracy pomagała im camera obscura. Dla malarzy współczesnych miasto to również oczywiste źródło inspiracji, pokazują oni jego różnorodne oblicza, często podkreślając ludzkie zagubienie i samotność w miejskich „mrowiskach”.

Kamila Śpiewla-Kasperek: „Podczas wykładu zaproponuję subiektywny wybór dzieł słynnych wedutystów, ale i twórców, którzy zajmowali się na co dzień innymi gatunkami malarskimi, zarówno twórców dawnych jak i współczesnych malarzy interpretujących na nowo temat Miasta”.

Prowadzenie: Kamila Śpiewla-Kasperek

Kiedy: 13 stycznia 2022, godz. 17.00-18.30

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa

Dla kogo: dla osób dorosłych

Zapisy: Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz online

 

Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka. Absolwentka IWA UMCS w Lublinie (dyplom z malarstwa). Na stałe związana z MDK Pod Akacją, gdzie zorganizowała i prowadzi Pracownię Historii Sztuki oraz Pracownię plastyczną z elementami historii sztuki, prowadzi różnego typu warsztaty dla dzieci i dla dorosłych łącząc działania artystyczne z wiedzą o sztuce.

 

Data

13 stycznia 2022
Zakończone!

Czas

17:00 - 18:30

Więcej informacji

Zapisy

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria
Go to Top