window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
kadr z filmu. Mężczyzna w budce telefonicznej, trzyma przy uchu słuchawkę. Na budce napis telefon zapisany cyrylicą.

Move East Movie na Innych Brzmieniach | Zakazany

ZAKAZANY, reż. Roman Brovko, Ukraina | 2019, 100 min.

Opis 

Metaforyczna opowieść o życiu i tajemniczej śmierci Wasyla Stusa, uznanego za najwybitniejszego ukraińskiego poetę drugiej połowy XX wieku, obrońcy praw człowieka, bohatera Ukrainy.

Jest 1985 rok, Związek Radziecki ogłasza początek pierestrojki. Michaił Gorbaczow mówi o jawności i demokracji. Jednocześnie tysiące osób wciąż jest uwięzionych w radzieckich więzieniach. Jedną z nich jest Wasyl Stus – ukraiński poeta, w 1972 roku aresztowany i oskarżony o agitację i propagandę antysowiecką. Zmarł w nocy z 3 na 4 września 1985 roku w obozie w Permie, w niewyjaśnionych okolicznościach. Pochowano go w bezimiennej mogile na obozowym cmentarzu. Późną jesienią 1989 roku, po wielu wcześniejszych próbach, jego ciało zostało przywiezione do Kijowa, a powtórny pochówek przemienił się w wielką manifestację praw wolnościowych Ukraińców. W 1985 roku Heinrich Böll wystąpił o uhonorowanie Wasyla Stusa literacką Nagrodą Nobla.

Wydarzenia z filmu rozgrywają się podczas ostatniej próby KGB kuszenia poety „wolnością”.

Informacje praktyczne

Kiedy: 6 września (niedziela), godz. 20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

Na wydarzenie obowiązują zapisy:  https://forms.gle/Z4VdTMBY2ZFyJf1J9

Regulamin

Data

06 września 2020
Zakończone!

Czas

20:00 - 21:40

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 - patio
Kategoria
Go to Top