fbpx
Zdjęcie niebieskiej mozaiki.

Mozaikowe Miasto – odsłonięcie wielkoformatowej mozaiki

Opis

Mozaika „Warunek cudu” przedstawia drejdel czyli żydowski bączek do gry na święto Chanuki. Jego cztery boki są oznaczone literami alfabetu hebrajskiego: נ‬ (nun) — nisht («Nic»), ג‬ (gimel) — gants («wszystko»),ה‬ (hej) — halb («połowa»), ש‬ (szin) — shtel ayn («włożyć»). Określają one przebieg gry: osoba, która kręci bączek, otrzymuje z „banku” gry odpowiednio całość, połowę lub nic, albo wkłada swój majątek do „banku”. Według etymologii ludowej litery te symbolizują frazę נֵס גָּדוֹל הָיָה שָׁם (nes gadól hayá sham, „zdarzył się tam wielki cud”).

Zabawa nawiązuje do cudu lampy: kiedy w II wieku p.n.e. po panowaniu syryjsko-greckich opresorów Żydzi odzyskali Świątynię i poświęcili ją ponownie po greckich rządach pogańskich, mieli olej do lampy tylko na jeden dzień, ale w cudowny sposób lampa paliła się przez osiem dni, w tym czasie olej został dostarczony do Świątyni.

Mozaika z motywem żydowskim nie pojawia się przypadkowo, ponieważ przed laty ul. Targowa była ważnym miejscem dla społeczności żydowskiej. Znajdował się tutaj targ żydowski i dom modlitwy rzeźników.

Podczas spotkania szerzej o mozaice opowie jej autorka Inga Levi wraz z  wolontariuszami ze szkół artystycznych, którzy pomagali w powstawaniu pracy.

Organizatorem jest Fundacja Kultury Enter, a partnerem Warsztaty Kultury w Lublinie.

O autorce 

Inga Levi – ur. w 1986 roku w Kijowie. W 2011 roku ukończyła Wydział Wydawniczy i Poligraficzny Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy Politechnika Kijowska. Studiowała pod kierunkiem grafika Władimira Iwanowa-Achmetowa oraz Michaiła Szapowalenki. Zajmuje się grafiką i malarstwem, interesuje się przestrzenią miejską, architekturą i sztuką monumentalną, co znalazło odzwierciedlenie w praktyce artystycznej jako praca z pejzażem miejskim. W latach 2018-2021 była kuratorką prac mozaikowych przy renowacji mozaik monumentalnych lat 1960. Była członkiem grupy ds. Konserwacji archiwum fotograficznego huculskiej artystki Paraski Płytky-Horytsvit, grupa m.in. zajmowała się przygotowaniem dużej wystawy artysty w „Mystetskim Arsenalu” w Kijowie. W 2021 skończyła Kyiv Academy of Media Arts, kierunek Visual Art. W 2021 – stypendystka programu rezydencje artystyczne „Gaude Polonia” Narodowego Centrum Kultury, Warsztaty Kultury, Lublin, Polska.
Wystawy indywidualne: „Strefa Komfortu”, Galeria Labirynt 2, Lublin, Polska, 2021; Wspólne miejsce”, Living Room, Kijów, 2020; „Topos”, Salon na Rajtarskiej, 2A, Kijów, 2017; „Wiatrograd”, Muzeum Sztuki, Czernihów, Ukraina 2013; wystawa
pasteli, Galeria „36”, Kijów, 2007

Logotypy.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Projekt wpisuje się w założenia programu „RE:UNION” – Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029, promując dialog międzypokoleniowy i międzykulturowy oraz nawiązując do lokalnej historii. Jego idea zakłada działania na rzecz podtrzymania i popularyzacji lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz integrację mieszkańców wokół historii miejsca, w którym żyją. „Mozaikowe miasto” łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc platformę współpracy artystycznej między Polską a Ukrainą i angażując lokalną społeczność w działania twórcze oraz edukacyjne.

Informacje praktyczne

Kiedy: 21 listopada 2024, godz. 14.00
Gdzie: ul. Targowa
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Wstęp wolny

Dostępność

mozaika na fasadzie budynku, w przestrzeni miasta


O projekcie

Praca powstała w ramach projektu polsko-ukraińskiego projektu „Mozaikowe miasto”, poświęconego mozaice w architekturze, nawiązującego do wspólnego dziedzictwa socrealizmu z czasów PRL-u i ukraińskiej SRR. W projekcie uczestniczą artyści z Polski i Ukrainy, którzy tworzą nowe mozaiki w przestrzeni Lublina, nawiązując do istniejących realizacji, m.in. na osiedlu im. Juliusza Słowackiego. Mozaiki, które zdobiły budynki użyteczności publicznej oraz osiedla mieszkaniowe, często pełniły funkcje propagandowe, ale mają także ogromną wartość artystyczną. Dziś są one często zapomniane lub niszczone podczas remontów. Projekt ma zwrócić uwagę na ich wartość, podkreślając potrzebę współpracy między architektami, urbanistami i plastykami, co było charakterystyczne dla tamtego okresu. Główne działania obejmują artystyczne interwencje mozaikowe, w które zaangażowani są również wolontariusze ze szkół artystycznych. Projekt obejmuje także dokumentację istniejących mozaik na terenie Lublina, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Ważnym elementem będą spotkania o historii mozaiki w czasach PRL-u, a także warsztaty mozaikarskie i spacery tematyczne po Lublinie.

Data

21 listopada 2024
Zakończone!

Czas

14:00 - 14:40

Lokalizacja

ul. Targowa
Kategoria
Go to Top