window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Okładka książki "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii" Agnieszki Pajączkowskiej.

Nieprzezroczyste: Historie Chłopskiej Fotografii – Agnieszka Pajączkowska | Warstwy

Opis

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską, której książka „Nieprzezroczyste: Historie Chłopskiej Fotografii”, opublikowana przez Wydawnictwo Czarne, miała swoją premierę 8 listopada 2023 r. 

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako część „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ile zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.

Agnieszka Pajączkowska opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże, rozważania teoretyczne, cytaty z esejów o fotografii i nowe refleksje dotyczące historii ludowej. Rdzeniem książki pozostaje pytanie, czym właściwie jest to, co widzimy. Czego fotografia nie pokazuje i nie rozstrzyga? To nie tyle opowieść o osobach widocznych na zdjęciach, ile o samych zdjęciach i tych, którzy je wykonywali – fotografach i fotografkach, o ich motywacjach, warsztacie pracy, miejscu w wiejskiej społeczności. Tak oglądane chłopskie fotografie pozwalają spojrzeć z mniej oczywistej perspektywy na polską historię XX wieku.

„Nieprzezroczyste…” to próba zwrócenia uwagi na to, co dotychczas było zauważane zbyt rzadko – na trzeci plan, na tło, rzeczy i ludzi poza kadrem.

Spotkanie z autorką poprowadzi Przemysław Głuchowski. Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki. 

Informacje praktyczne

Kiedy: 19 listopada, godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny

Program

4 listopadaRozmowy (z) pamięci

18 listopada | Fotografia-obraz-relacja 

19 listopada | Nieprzezroczyste: Historie Chłopskiej Fotografii – Agnieszka Pajączkowska 

 

Data

19 listopada 2023
Zakończone!

Czas

16:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria
Go to Top