window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika z szarymi budynkami, wokół których rozciąga się okrąg zieleni.

Otwarcie wystawy Michała Fronka „Atlas Post Botanicum” i Paraboliczny Powietrzny Pawilon Formy Otwartej Roberta Curgenvena

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Michała Fronka „Atlas Post Botanicum” oraz spacer dźwiękowy „Paraboliczny Powietrzny Pawilon Formy Otwartej” Hansena Roberta Curgenvena. Będzie to szczególnego rodzaju wydarzenie artystyczne złożone z dwóch odsłon, których wspólnym mianownikiem jest miejsce: Teatr Formy Otwartej Oskara Hansena na osiedlu J. Słowackiego w Lublinie.

Opis wydarzenia

W swoim projekcie wizualnym Michał Fronk zarówno z dużą dozą poczucia humoru, jak i artystycznego wyrafinowania wykorzystuje idee atlasu – tradycyjnego narzędzia katalogowania i opisywania zjawisk w świecie – do inwentaryzacji niewielkiego kawałka osiedla, które jest miejscem przejętym w całości, jak się zdaje, przez „niesubordynowaną” młodzież i niekontrolowaną naturę. Bawiąc się skalą, architekt bada mikro i makrokosmos hansenowskiego teatru, tworząc w ostateczności plansze do gry, do udziału w której zaprasza widzów.

Wizualnemu projektowi Fronka towarzyszyć będzie dźwiękowy projekt autorstwa australijskiego artysty Roberta Curgenvena, którego działania z dźwiękiem i przestrzenią prezentowane są w całej Europie i poza nią. Podobnie jak inne projekty muzyka, tak i ten łączy w sobie refleksję nad dźwiękiem, architekturą, matematyką oraz specyfiką miejsca. Przestrzeń Teatru Formy Otwartej Hansena zainspirowała artystę do budowy nad nią – za pomocą fal dźwiękowych oraz w oparciu o ich wykresy – tytułowego niewidzialnego dachu parabolicznego. Spacer dźwiękowy dostępny będzie dla publiczności za pomocą aplikacji Echoes (w związku z czym prosimy o niezapomnienie smartfonów i słuchawek).

Projektując  budynki usługowe (apteka, przedszkole itp.) na osiedlu Juliusza Słowackiego w Lublinie, Oskar i Zofia Hansen postanowili wyróżnić je dachami inspirowanymi w swym kształcie hiperbolą paraboliczną.  Ich koncepcja skłoniła  Roberta Curgenvena do stworzenia projektu dźwiękowego, który w intrygujący sposób ożywia przestrzeń znajdującego się na osiedlu Teatru Formy Otwartej. Zaprojektowany przez Curgenvena, rozciągający się nad Teatrem paraboliczny dach złożony jest z dźwięków.  Dach ten nie jest konstrukcją litą lecz strukturą ażurową, która rozbrzmiewa na całym terenie teatru. Dzięki aplikacji Echoes, zainstalowanej na smartfonie, projektu Curgevena możemy posłuchać/doświadczyć wybierając się na spacer dźwiękowy do  hansenowskiego Teatru.

Paraboliczny Powietrzny Pawilon Formy Otwartej  to dźwiękowy dach, wiecznie wznoszący się i opadający kształt słyszany jako dźwięki, które przecinając się ze sobą zmieniają siebie nawzajem. Dzięki swojej lekkiej strukturze zbudowana przez Curgenvena struktura wpuszcza do środka także zewnętrzne dźwięki i inne elementy.  Zestawiona z dźwiękami z okolicy całość tworzy wielki ruch choreograficzny, w którym dźwięki zmieniają się wraz z przemieszczaniem się po okolicy pod niewidzialnym, ale słyszalnym parabolicznym dachem Pawilonu. Logo projektu odzwierciedlają nakładające się na siebie strefy tworzące Pawilon.

 

O artystach

Michał Fronk – architekt, rysownik, aktywista kulturalny, architekt krajobrazu. Zajmuje się projektami ekspozycji muzealnych i wystaw sztuki, budynków i przestrzeni publicznych, projektów. i strategii rewitalizacji i partycypacji. Projektowanie traktuje jako sposób myślenia, refleksji i uczenia się, a nie tylko jako zbiór narzędzi i rozwiązywanie problemów. Ważny jest dla niego rysunek, który traktuje jako narzędzie intelektualno–intuicyjnej pracy z rzeczywistością materialną i wyobrażoną. W praktyce zawodowej szczególnie interesuje go: zestawianie, modyfikowanie i poszerzanie typologii funkcjonalnych, przestrzennych, przyrodniczych i społecznych; konfrontowanie pragmatyzmu z wyobraźnią; wpływ codziennych rutyn na kształtowanie przestrzeni; przełamywanie i otwieranie paradygmatów funkcjonalności i użyteczności; odpowiedzialne projektowanie; wystawiennictwo jako narzędzie refleksji ponad narracyjnej.

Robert Curgenven to urodzony w Australii irlandzki artysta dźwiękowy i kompozytor, znany także ze swoich instalacji. W swojej pracy kładzie nacisk na fizyczność, naszą reakcję na dźwięk i jego związek z miejscem, powietrzem, pogodą i architekturą. Wśród jego nagrań znajdziemy m.in.„Tailte Cré-Umha (Bronze Lands)” i „SIRÈNE”, utwory na organy piszczałkowe zrealizowane dla własnego wydawnictwa Recorded Field Editions, „Oltre” i „Built Through” dla LINE imprint oraz „Climata” – utwór oparty na 200 nagraniach wykonanych w 15 różnych przestrzeniach w Europie, Wielkiej Brytanii i Australii. Curgenven tworzył prace i instalacje dla National Gallery of Australia, Muzeum Narodowego w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Palazzo Grassi w Wenecji, Transmediale w Berlinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Medellín (Kolumbia), National Sculpture Factory w Irlandii oraz National Film and Sound Archive w Australii.  Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach, takich jak Sydney Festival (Sydney Town Hall), Maerzmusik (Kraftwerk Berlin), TodaysArt (Haga), Sonic Acts (Amsterdam), Ultrahang (Budapeszt), Gamma ( Petersburg), czy Cork Midsummer Festival, a w 2019 roku  występował w ramach SHAPE (Sound, Heterogeneous Art and Performance in Europe), europejskiej platformy poświęconej innowacyjnej muzyce i sztukom audiowizualnym. Curgenven jest także ekspertem ds. weryfikacji projektów przy Arts Council of Ireland, oraz kompozytorem stowarzyszonym z irlandzkim Contemporary Music Centre. Produkował także utwory dla stacji radiowych na całym świecie, w tym dla radia publicznego w Australii (ABC Classic FM) i Irlandii (RTÉ Lyric FM), a od 2008 roku gościnnie wykłada muzykę i dźwięk na uniwersytetach, w konserwatoriach i instytucjach szkolnictwa wyższego na całym świecie.

Informacje praktyczne

Kiedy: 26 maja 2022, godz. 18.00 – wernisaż

26 maja 2022 – 3 lipca 2022 od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00 – zwiedzanie

Gdzie: Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (MOM), Lublin, ul. Wileńska 21

Wstęp wolny

Data

26 maja 2022
Zakończone!

Czas

18:00 - 19:00

Lokalizacja

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych
Lublin, ul. Wileńska 21
Kategoria
Go to Top