window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika przedstawiająca różne rodzaje kwiatów i napis "Pieśni z ziół"

Pieśni z ziół | Cześć 2: Lawenda

Opis

Kontynuując roślinno-ziołowe wątki muzyczne, W ten piatek spotkamy się z lawendą, Anią Brodą, jej kotem oraz lirą korbową ;)

Utwór, który usłyszycie to aranżacja pieśni weselnej, której warianty możemy spotkać w wielu zakątkach kraju. W polskim folklorze spotkamy się z wiankami z ruty, barwinku, róży, leliji, ale także lawendy!

Pieśń opowiada o momencie przed oczepinami, kiedy to zdejmowano pannie młodej wianek z głowy. Dziewczyna symbolicznie tocząc wieniec po stole, chce go przekazać kolejno matce, ojcu oraz pozostałym członkom rodziny.
Nikt z nich jednak nie chce go przyjąć. Dopiero gdy lawendowy wianek kieruje w stronę swego Miłego, historia ta znajduje swoje szczęśliwe zakończenie.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Jak wiecie, tegorocznym tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego są zioła! Nawiązując do tego przebogatego wątku, chcemy pokazać Wam, że te szczególne rośliny są nie tylko ważnym elementem natury, ale także kultury! Ich motyw pojawia się w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach, a także w pieśniach.

I to właśnie na tym ostatnim temacie skupimy się tym razem! Poprosiliśmy Anię Brodę, wykorzystującą w swojej twórczości muzykę tradycyjną, by przedstawiła Wam swoje interpretacje dawnych pieśni, w których mowa o roślinach.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Informacje praktyczne

Kiedy: piątki (19 czerwca, 26 czerwca, 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca) o 14.00
Gdzie: na fanpage Jarmarku Jagiellońskiego
Dla kogo: dla każdego

Data

26 czerwca 2020
Zakończone!

Czas

14:00 - 14:30
Go to Top