window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Drewniany dom pomalowany na biało, który ma na ścianach narysowane kwiaty.

Elementarz tradycji | Zalipiańskie kwiaty

Poznaj z nami kolejne strony „Elementarza tradycji”!

ZAPISY

Opis wydarzenia

Strona I – Zalipiańskie kwiaty
Jest w Polsce miejscowość, w której kwiaty kwitną cały rok. Nie tylko w ogrodach, lecz także na ścianach domów i w wielu innych, niespodziewanych miejscach. To Zalipie koło Dąbrowy Tarnowskiej.

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak maluje się zalipiańskie kwiaty i wspólnie ozdobią kilka miniaturowych domków. Przewodniczką po tradycjach Zalipia będzie Magdalena Bochenek – wnuczka jednej ze znanych miejscowych malarek – Marii Chlastawy. Dziś Pani Magda pracuje ze swoją babcią, mamą i siostrą, tworząc wyroby nawiązujące do wielobarwnych lokalnych tradycji.

Informacje praktyczne


Kiedy:
25 marca 2023 r. (sobota), godz. 12.00–15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro 
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt: 20 zł przy udziale 1 dziecka, 30 zł przy udziale 2 dzieci.

REGULAMIN

Elementarz tradycji

Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z „Elementarza tradycji”? Z jego pomocą poznamy dawne zwyczaje, pieśni czy spróbujemy swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi on dzieci w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców.

Projekt „Elementarz tradycji” po raz pierwszy został zrealizowany w 2014 roku. Skupialiśmy się wtedy na dziedzictwie Lubelszczyzny i opieraliśmy się na materiałach zgromadzonych przez XIX-wiecznego etnografa, Oskara Kolberga. Nasi ówcześni uczestnicy już podrośli, ale wierzymy, że i dziś nie zabraknie nowych odkrywców, młodych badaczy tradycji, wnikliwych obserwatorów i miłośników rzemieślniczego majsterkowania. „Elementarz tradycji” przybliży najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju. A kto wie, może w naszej podróży zawędrujemy jeszcze dalej?

Data

25 marca 2023
Zakończone!

Czas

12:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Kategoria
Go to Top