window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Okładka książki Jerzego Giedroycia "Józef Łobodowski. Listy 1947-1988".

Premiera wydawnicza Korespondencji Józefa Łobodowskiego i Jerzego Giedroycia

Czasopismo Kultura Enter i Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na premierę wydawniczą korespondencji Józefa Łobodowskiego i Jerzego Giedroycia. 

O wydarzeniu

Spotkanie z Bogumiłą Berdychowską poprowadzi Rafał Wnuk. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca 2022 (czwartek), przy ul. Grodzkiej 5a na patio pubu „Bałagan”, o godz. 17.00.

Wspólnym nakładem Fundacji Kultura Paryska, Wydawnictwa Więź i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w warszawie ukazał się tom z serii Archiwum „Kultury”, zawierający obszerną korespondencję – 839 listów z lat 1947–1988 redaktora Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim. Książka stanowi próbę przypomnienia Józefa Łobodowskiego – znakomitego tłumacza m.in. dawnej i współczesnej poezji ukraińskiej, ale jest też opowieścią o budowaniu relacji polsko-ukraińskich przez Redaktora „Kultury”. Korespondencję opracowała Bogumiła Berdychowska.

O uczestnikach

Bogumiła Berdychowska – polska publicystka i redaktorka specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich. W latach 1989–1994 kierowała Biurem ds. Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Do 2002 r. była zastępcą dyrektora V programu Polskiego Radia. Współpracuje m.in. z Ośrodkiem Myśli Politycznej oraz Fundacją im. Stefana Batorego, a także Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Objęła funkcję sekretarza Forum Polsko-Ukraińskiego, a także kierowniczki działu programów stypendialnych w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. W 2014 r. współzałożycielka i członkini Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. Edytorka korespondencji J. Giedroycia z pisarzami emigracyjnymi, autorka m.in. esejów „Ukraina: ludzie i książki” czy wyboru publicystyki „Zamiłowanie do spraw beznadziejnych”.

Rafał Wnuk – polski historyk, politolog i muzealnik, profesor nauk humanistycznych. Autor licznych publikacji historycznych, głównie z zakresu II wojny światowej i powojnia, m.in. autor monografii „Leśni bracia. Podziemie antykomunistyczne na Litwie, Łotwie i w Estonii 1944–1956”, której fragment ogłaszaliśmy na łamach Kultury Enter.

https://kulturaenter.pl/article/nowosci-spotkanie/
https://www.facebook.com/events/1334302970428858/

Przy okazji polecamy lekturę rozmowy z Bogumiłą Berdychowską pt. „Cały naród walczy”, otwierającą najnowszy numer „Czasu Literatury” dedykowany walczącej Ukrainie.

Informacje Praktyczne

Kiedy: 21 lipca, godz. 17.00 

Gdzie: Bałagan – patio, ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny

 

Tagi:

Data

21 lipca 2022
Zakończone!

Czas

17:00

Lokalizacja

Bałagan - patio
ul. Grodzka 5a
Kategoria
Go to Top