window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika z dłońmi osób, które trzymają dawne fotografie. Napis: Warstwy. Przedmiot - pamięć.

Przedmiot – pamięć | Warstwy

ZAPISY

Opis

Spotkanie warsztatowe będzie dotyczyć pamiątek i ich znaczenia w naszym życiu. Zastanowimy się, dlaczego tak wielu ludzi pozbywa się pamiątek po przodkach, podczas gdy inni latami ich poszukują i na tej podstawie odtwarzają historię rodziny i społeczności. Dowiemy się, jak można badać emocjonalną i społeczną wartość przedmiotów pozostawionych po zmarłych, co niosą za sobą rzeczy pozostawione, wyrzucone, przekazane do muzeum, przypadkiem odnalezione. Przymierzymy się do opowiedzenia historii ukrytych w przedmiotach, przyniesionych przez uczestników/uczestniczki zajęć.

Spotkanie poprowadzi Ewa Grochowska.

Informacje praktyczne

Kiedy: 30 września (sobota), godz. 11.00–14.00

Gdzie: Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro

Dla kogo: młodzież 16+ i dorośli

Udział bezpłatny, zapisy przez formularz online, liczba miejsc ograniczona.

REGULAMIN


Projekt Warstwy to działanie skupiające się na temacie domowych archiwów. Jego celem jest edukacja dotycząca tego, jak tworzyć archiwa fotograficzne, tekstowe czy te opierające się na nagraniach audio i video. Poprzez udział w cyklu warsztatów uczestnicy zyskają wiedzę umożliwiającą im budowanie oraz pielęgnowanie zbiorów dotyczących życia bliskich im osób czy historii społeczności lokalnych, których są częścią. Szczególną uwagę zwrócimy na badanie dziedzictwa regionalnego i rodzinnego, które budują wspólnotę, poczucie więzi oraz przynależności. Celem działań jest podtrzymywanie tradycji, a także budowanie postaw patriotyzmu lokalnego wśród członków tzw. małych ojczyzn. Projekt składa się z cyklu warsztatów polegających na różnych aktywnościach i formach zbierania oraz archiwizowania materiałów – fotografii, nagrań rozmów czy zapisków/pamiętników. Zwrócimy także uwagę na pamięć związaną z konkretnymi przedmiotami stanowiącymi pamiątki i pozostałości po przodkach.

 Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

logotypy

Data

30 września 2023
Zakończone!

Czas

11:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala medialabowa, I piętro
Kategoria
Go to Top