
„Relacje osób nieneurotypowych ze zwierzętami” | Spotkanie autorskie z Julianną Steindl | Sztuka Wrazliwości
Zapraszamy na spotkanie z Julianną Steindl, autorką publikacji „Relacje osób nieneurotypowych ze zwierzętami”. Jest to praca licencjacka autorki – absolwentki Antropozoologii Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Artes Liberales.
Opis
W książce Steindl opisała i przeanalizowała wypowiedzi badanych osób związane z ich relacjami ze zwierzętami – wraz z doświadczeniem śmierci i choroby zwierząt – w dzieciństwie oraz dorosłości. Poruszyła także temat dysforii gatunkowej oraz roli zwierząt jako źródła komfortu i lęku u osób badanych. Przywoływane są tu ich ulubione postaci fantastyczne oraz kwestie odnoszące się do doświadczenia związanego z widokiem przemocy wobec zwierząt. Zebrane wypowiedzi przedstawione zostały w kontekście wybranych prac naukowych opisujących podobne kwestie.
Będąc osobą nieneurotypową, która zawsze miała bliskie relacje ze zwierzętami, byłam ciekawa czy moja perspektywa może mieć swoje odzwierciedlenie w doświadczeniach innych ludzi i badaniach naukowych. Odpowiedzi, które uzyskałam podczas moich badań potwierdziły to, co wcześniej intuicyjnie obserwowałam i wskazywały na głębokie, wielowymiarowe i często nietypowe relacje ze zwierzętami. Uznałam więc za interesujące zaprezentowanie doświadczeń osób nieneurotypowych , szczególnie, że wnioski wypływające z przeprowadzonych wywiadów i ich analizy przedstawiają ciekawy obraz świata osób nieneurotypowych pokazany przez pryzmat ich relacji ze zwierzętami – pisze autorka.
Dzięki wydawnictu LangeL – Łucja Lange publikacja jest dostępna na dla wszystkich zainteresowanych na stronie langelucja.pl/?page_id=3043.
Spotkanie poprowadzi Przemysław Głuchowski z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Informacje praktyczne
Kiedy: 5 grudnia, godz. 19.00–20.00
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury
Dla kogo: dla osób powyżej 12. roku życia w spektrum autyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu
Wstęp bezpłatny
Dostępność
Live będzie zapisany i dostępny po emisji na Facebooku oraz na YouTube Warsztatów Kultury. W przyszłości zostaną dodane napisy.