
Rodzinne archiwum fotografii | Warstwy
Opis wydarzenia
Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób zbierać, zabezpieczać, opisywać pojedyncze zdjęcia i całe albumy. Zastanowią się, do kogo kierować pytania, w jakiej formie i w jakim celu. Nauczą się porządkować i zabezpieczać materiały, by się nie niszczały. Warsztat poprowadzi Anna Sidorska – specjalistka z Muzeum Fotografii w Krakowie.
O prowadzącej
Anna Sidorska – edukatorka muzealna, nauczycielka i fotografka. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji w Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotografia to dla niej wspaniałe narzędzie do pracy z pamięcią i emocjami. W pracy edukatorki najważniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i wzajemne uczenie się.
Informacje praktyczne
Kiedy: 23 września (sobota) godz. 11.00–14.00,
Gdzie: Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Projekt Warstwy to działanie skupiające się na temacie domowych archiwów. Jego celem jest edukacja dotycząca tego, jak tworzyć archiwa fotograficzne, tekstowe czy te opierające się na nagraniach audio i video. Poprzez udział w cyklu warsztatów uczestnicy zyskają wiedzę umożliwiającą im budowanie oraz pielęgnowanie zbiorów dotyczących życia bliskich im osób czy historii społeczności lokalnych, których są częścią. Szczególną uwagę zwrócimy na badanie dziedzictwa regionalnego i rodzinnego, które budują wspólnotę, poczucie więzi oraz przynależności. Celem działań jest podtrzymywanie tradycji, a także budowanie postaw patriotyzmu lokalnego wśród członków tzw. małych ojczyzn. Projekt składa się z cyklu warsztatów polegających na różnych aktywnościach i formach zbierania oraz archiwizowania materiałów – fotografii, nagrań rozmów czy zapisków/pamiętników. Zwrócimy także uwagę na pamięć związaną z konkretnymi przedmiotami stanowiącymi pamiątki i pozostałości po przodkach.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.