„Straszny wykład” i wernisaż wystawy Nożyce – Papier – Nożyce | Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej
Opis wydarzenia
Finałem projektu „Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej” będzie prezentacja kolażu wykonanego wspólnie przez twórców ludowych i artystów wizualnych w przestrzeni publicznej Starego Miasta w Lublinie oraz uroczysty wernisaż. Dodatkowo, przed wernisażem serdecznie zapraszamy na „Straszny wykład”, czyli rozmowę na temat słowiańskich stworów i potworów we współczesnej wycinance. Luba Datchenko podejmie także trudne pytania dotyczące roli tych stworzeń w dzisiejszym społeczeństwie. Czy wciąż są źródłem strachu i fascynacji? Czy ich znaczenie zmienia się wraz z biegiem czasu i zmianami w kulturze?
Informacje praktyczne
Kiedy:
30 listopada 2023, godz. 17.00 – wykład i wernisaż
1 grudnia 2023 – 8 grudnia | ekspozycja wystawy
Gdzie:
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro | „Straszny wykład”
Ku Farze | wernisaż i eskpozycja wystawy
Wstęp wolny
Sprawdź jak dojść do sali widowiskowej
Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki wsparciu Centrum Mieroszewskiego, Warsztaty Kultury w Lublinie rozpoczynają realizację międzynarodowego projektu pt. „Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej”. To wyjątkowa okazja do wzmacniania artystycznego dialogu między Polakami, Białorusinami i Ukraińcami. Źródłem inspiracji i puntem wyjścia naszych działań będzie tradycyjna twórczość ludowa.
Wycinanka to wyjątkowy element sztuki ludowej, który jest kultywowany od ponad 150 lat, będąc jednocześnie nieodłączną częścią kultury Polski, Białorusi i Ukrainy. Dawniej był najpiękniejszą ozdobą świątecznego wystroju wiejskiej izby, a dziś stanowi jedną z najbardziej intrygujących form sztuki ludowej.
Udział w projekcie umożliwi spotkanie twórców rzemiosła tradycyjnego, wymianę doświadczeń i spostrzeżeń. Zaproszenie do Wschodniego Laboratorium Wycinanki Ludowej przyjęły: Czesława Kaczyńska (Polska), Lizaveta Chyrvontsava (Białoruś) i Julia Datchenko (Ukraina). Projekt umożliwi także współpracę zaproszonych twórczyń ludowych ze współczesnymi artystami sztuk wizualnych z Polski (Monika Trypuz), Białorusi (Alena Semeniuk) i Ukrainy (Kiryl Kryvarotau). Ponad to twórcy rzemiosła poprowadzą warsztaty wycinanki dla młodzieży i osób dorosłych.
Program
18 listopada 2023 | Nożyce – Papier – Nożyce – warsztaty
30 listopada 2023, godz. 17.00 | „Straszny wykład” i wernisaż wystawy Nożyce – Papier – Nożyce
1 grudnia 2023 – 8 grudnia 2023 | Ekspozycja wystawy Nożyce – Papier – Nożyce
Przedsięwzięcie dofinansowane przez Centrum Mieroszewskiego w ramach I Otwartego Konkursu