Studio Wschodniego Expressu
7 października 2020 (środa), w godz. 19:30-21:00 w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej – Lublin 2020 zostanie zorganizowane studio Wschodniego Expressu, z którego będzie transmitowane spotkanie online.
Opis
Spotkanie odbędzie się w j. polskim, angielskim i białoruskim.
Wersja PL >> https://youtu.be/LeaQ_jCn-ZY
Wersja EN >> https://youtu.be/ee4A7IxkNe4
Wersja BL >> https://youtu.be/H5m2RC2bQjc
Odbędzie się ono w dwóch modułach: pierwsza część zostanie poświęcona prezentacji działalności Wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie. Do studia zostaną zaproszeni goście, m.in. eksperci w tematyce wschodniej oraz będziemy mogli posłuchać twórców z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Druga część spotkania będzie dedykowana obecnej sytuacji w Białorusi. Gośćmi studia będą wybitni białoruscy autorzy Julia Cimafiejewa i Alhierd Bacharewicz oraz wykładowcy: dr hab. Hubert Łaszkiewicz, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Tomasz Stępniewski, zastępca dyrektora Instytutu Europy Środkowej.
O serii
„Wschodni Express” to seria wydawnicza Wydawnictwa Warsztatów Kultury w Lublinie, której celem jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur naszych wschodnich sąsiadów, poruszających najbardziej aktualne dla nich problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.
W serii „Wschodni Express” jest publikowana przede wszystkim zróżnicowana gatunkowo proza i eseistyka, ale także wiersze. Do autorów „Wschodniego Expressu” należą najwybitniejsi twórcy Ukrainy, Białorusi czy Litwy, jak m.in. Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Ołeksandr Bojczenko, Andrij Lubka, Hałyna Kruk, Mykoła Riabczuk, Natalka Śniadanko i in. W palecie wydanych w ramach serii książek są m.in. opowiadania Ołeha Sencowa – reżysera i prozaika, więzionego pięć lat w łagrach dzisiejszej Rosji. Wiele wydanych pozycji ukazały się w tłumaczeniu Bohdana Zadury – jednego z najwybitniejszych polskich tłumaczy prozy i poezji ukraińskiej. Nazwa serii „Wschodni Express” nawiązuje do takich sławnych projektów „pociągów literackich”, jak europejski Literaturexpress Europa 2000 (ponad stu pisarzy i poetów z 43 krajów podróżowało od Lizbony do Berlina) i ukraiński Potyah76 (Pociąg 76) – internetowego magazynu poświęconego kulturze Europy Środkowo-Wschodniej.