window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Okładka książki "To wszystko nie robi się samo".

„To wszystko nie robi się samo”. Rozmowy na zapleczu kultury | Spotkanie z autorką książki Aleksandrą Boćkowską

Opis wydarzenia

„To wszystko nie robi się samo” to książka będąca zbiorem rozmów z ludźmi, którzy współtworzą kulturę „z tylnego siedzenia” i pomagają niewtajemniczonym zrozumieć, ile osób i jak wiele czynności potrzeba, by wystawy, książki, muzyka i festiwale w ogóle istniały. A przy okazji, dlaczego – jak mówi jedna z rozmówczyń Boćkowskiej – najciekawsze dzieje się właśnie na zapleczu?

Oglądając spektakl, wystawę albo film, czytając książkę czy idąc na koncert, rzadko pamiętamy o tym, jak wiele osób pracowało przy ich powstaniu. Dzięki znakomitym rozmówcom Aleksandry Boćkowskiej zaglądamy na zaplecza kultury i poznajemy tajniki tych na co dzień niedostrzegalnych zawodów. Niewiele osób – spoza tych znajdujących się wewnątrz sektora kultury – zastanawiało się raczej nad tym, na czym polega praca tłumacza migowego, realizatorki audiobooków, audiodeskryptora albo opiekunki archiwum fotograficznego? Czy wiemy, po co montażyście wystaw deskorolka? Jakie cechy musi mieć dobry researcher? Co to jest zmarszczenie marszczyciela i czym różni się rekwizyt od kostiumu?

Podczas spotkania porozmawiamy o ludziach pracujących w sektorze kultury, o zawodach, ścieżkach kariery i rozwoju oraz o ograniczeniach i bolączkach pojawiających się na poszczególnych stanowiskach. Zderzymy mity z faktami, wymienimy doświadczenia oraz spróbujemy przejrzeć się w opowiedzianych historiach i porównać je z własnym doświadczeniem. Osobom niewtajemniczonym zdradzimy też co nieco na temat tego, co się dzieje na zapleczach instytucji/organizacji zajmujących się kulturą i sztuką, żeby później widz/odbiorca mógł doświadczyć czegoś prawdziwie wyjątkowego.   

Biogram

Aleksandra Boćkowska od 2019 roku na łamach „Dwutygodnika” prowadzi cykl rozmów Zaplecze kultury. To one były zaczynem tej książki. Na „To wszystko nie robi się samo” składają się premierowe teksty oraz uzupełnione rozmowy opublikowane w „Dwutygodniku”. Wydana przez Wydawnictwo Czarne książka „To wszystko nie robi się samo” powstała przy współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Informacje praktyczne

Kiedy: 16 listopada 2023, godz.18.00 

Gdzie: Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny

Data

16 listopada 2023
Zakończone!

Czas

18:00

Lokalizacja

Bałagan - patio
ul. Grodzka 5a
Kategoria
Go to Top