window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
zdjęcie przedstawia mak polny na tle nieba z chmurą

…trzeci krajobraz, czwarta natura, piąty element… ǀ Sztuka/Miasto/Natura

Opis

W jaki sposób spojrzeć na estetykę przyrody w oparciu o pragmatyczny punkt widzenia? Pytanie będzie punktem wyjścia podczas spotkania z Marcinem Pastwą, który omówi niektóre zagadnienia obecne w koncepcji niemieckiego filozofa Gernota Böhme. Zaproponowana przez Böhme antropologiczna wizja filozofii przyrody stara się odpowiedzieć na problemy dotyczące przyrody społecznie przetworzonej, złożonej sieci relacji obejmujących cywilizację, kulturę i technikę oraz naturę „w perspektywie człowieka, który sam jest przyrodą”.

Teoretyczne poglądy będą ilustrowane przykładami z obszaru filmu, sztuki wideo, instalacji, a także lokalnymi realizacjami włączającymi w obręb swojego oddziaływania przestrzeń ekologicznej samoświadomości.

Informacje praktyczne

Kiedy: 30 września 2021 (czwartek), godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa 
Wstęp wolny

**

Biogramy

Marcin Pastwa – historyk sztuki, wykładowca akademicki, pasjonat kina. Jego głównym obszarem badawczym jest analiza problematyki  obrazu w sztuce i w historii sztuki, a szczególne refleksja dotycząca wpływu nowych technologii i eksperymentów formalnych na sposób wykorzystania i funkcjonowania obrazów  w nowoczesnym społeczeństwie (kultura, sztuka, wiedza).

Sztuka/Miasto/Natura to seria wykładów, spotkań, prezentacji organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, która ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją. Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Sztuka natomiast, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka, dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.

Data

30 września 2021
Zakończone!

Czas

18:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria
Go to Top