
Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” | Kropka, kreska
Czy czarny kot naprawdę przynosi pecha a nietoperz chce nas zaatakować w nocy? Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których przyjrzymy się zwierzętom z zupełnie innej perspektywy. Poprzez zabawę i ciekawe opowieści zajrzymy m.in. do paszczy rekina, sprawdzimy czy pająki mają supermoce i dowiemy się, czy zwierzęta mogą walczyć o swoje prawa.
Opis
Inspiracją do zajęć jest wystawa „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” Eweliny Kruszewskiej. Minimalistyczne plakaty przedstawiają sylwetki zwierząt, które w literaturze, filmie i sztuce budziły lęk, choć często zupełnie niesłusznie. Autorka przekonuje nas swoimi pracami, że te z pozoru nieprzyjazne stworzenia, odgrywają niezwykle pożyteczną rolę dla środowiska, a niekiedy potrafią być doskonałymi towarzyszami ludzi. Warto uświadomić sobie, że to popkultura zbudowała wokół tych zwierząt mroczne legendy, tak bardzo dalekie od rzeczywistości. Prace można oglądać od 21 marca w holu przy ul. Grodzkiej 7.
Program warsztatów rodzinnych:
Temat 1: Portret ćmy | dla dzieci 5-12 lat wraz z pełnoletnim opiekunem/opiekunką
Ćma często jest postrzegana jak biedna siostra z przedmieść w królewskiej rodzinie motyli. Dodatkowo straszy nas, przelatując za blisko twarzy i „zachowuje się bezmyślnie”, gdy tłucze się o lampy i latarnie. Na warsztatach przyjrzymy się bliżej tym owadom, zastanowimy się nad ich rolą w przyrodzie i kulturze, poszukamy śladów w dziełach dawnych mistrzów i zrobimy portrety. Będziemy wydobywać na wierzch ukryte piękno nocnych motyli, ich puchatość, migotliwość i delikatność. Wykorzystamy różne kreatywne materiały i odpowiednio dobrane kolory, zwłaszcza złoty i srebrny, by dodać ich skrzydełkom brokatowego blasku.
Informacje praktyczne
Kiedy: 6 kwietnia 2025, godz. 11.00–12.30
Dla kogo: dla rodzin z dziećmi 5-12 lat
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadząca: Anna Hawryluk
Temat 2: „Straszna ta broszka” | dla dzieci 7-12 wraz z pełnoletnim opiekunem /opiekunką
Zębiska, wyłupiaste oczy, a może pazury? Czym przyozdobić przypinkę, żeby miała aurę grozy lub tajemnicy? Podczas warsztatów osoby uczestniczące wykonają broszki z glinki polimerowej, inspirowane wizerunkami zwierząt, które w kulturze zyskały reputację tajemniczych i niebezpiecznych. Po wymodelowaniu i wypiekaniu prac, będą ciekawą ozdobą bluzy czy plecaka.
Informacje praktyczne
Kiedy: 13 kwietnia 2025, godz. 11.00–12.30
Dla kogo: dla rodzin z dziećmi 7-12 lat
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadząca: Florentyna Nastaj
Dostępność
słuchawki wyciszające
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/