window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Starszy mężczyzna siedzi przy stoisku, na którym sprzedaje różnej wielkości sita.

Wystawa | #ZnajdźRzemieślnika – Antoni Małek

Opis

Pan Antoni Małek pochodzi ze wsi Bukowa, położonej na terenie Lasów Janowskich (woj. lubelskie). Są to bliskie okolice Biłgoraja, w którym od XVII wieku prężnie rozwijało się sitarstwo. Z czasem rzemiosło to stało się rozpoznawalną marką miasta i okolicznych wsi – zdecydowana większość mieszkańców zajmowała się wyrobem sit, ale także ich sprzedażą. Szukając rynków zbytu, sitarze biłgorajscy wędrowali nie tylko po regionie i kraju – zasięg ich wędrówek obejmował obszar między odległymi zakątkami Rosji a Turcją. Rzemieślnicy ci stworzyli swoją odrębną kulturę, wpłynęli także na ekonomiczny rozwój miasta.

Wraz ze zmniejszaniem potrzeby i znaczenia wyrobu sit, region stracił ważną siłę napędową, która przez wieki wpływała na jego charakter. Jednak tradycje sitarskie (w o wiele mniejszej skali) zachowały się wśród mieszkańców okolicznych miejscowości.

Wśród osób, które zajmowały się wyrobem sit, był m.in. ojciec pana Antoniego Małka. Nauczył on tego fachu swoich synów, którzy podjęli się kontynuacji rodzinnych tradycji pracy w drewnie oraz sprzedawali swoje wyroby na jarmarkach.

Wystawa poświęcona jest postaci pana Antoniego Małka. Dzięki fotografiom mamy okazję towarzyszyć twórcy podczas poszukiwania odpowiednich sosen, późniejszej obróbki drewna i oprawiania sit. Widzimy przyrządy i narzędzia pomagające mu w pracy.

Autor fotografii: Mateusz Borny

Wystawa realizowana w ramach projektu #ZnajdźRzemieślnika

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

Informacje praktyczne

Kiedy: 16-31 sierpnia ( od poniedziałku do piątku), godz. 10.00-17.00 ( w trakcie trwania festiwalu do godz. 19.00)
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – parter
Wstęp wolny

Logotypy

Data

31 sierpnia 2023
Zakończone!

Czas

10:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7
Kategoria
Go to Top