fbpx
Andrzej Kot trzyma w ręce swój linoryt.

Zakończenie wystawy Andrzeja Kota „Ot-Kot”

Opis

Prezentacja twórczości Andrzeja Kota „Ot-Kot” zbliża się ku końcowi, to już ostatni moment na obejrzenie ekspozycji! Na zakończenie wystawy zapraszamy też wszystkie osoby, które chcą podzielić się swoimi historiami i wspomnieniami związanymi z Andrzejem Kotem! 9 marca w godzinach 12.0015.00 na wystawie będzie można porozmawiać z Jarosławem Koziarą – inicjatorem projektu, przyjacielem Andrzeja Kota i opiekunem jego twórczości.

O artyście

Andrzej Kot (1946–2015) – grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry. Znany był głównie jako twórca exlibrisów, alfabetów, plakatów oraz druków o charakterze użytkowym. Jego prace publikowane były na łamach prestiżowych periodyków, które ukazywały się w Niemczech, Japonii oraz w USA. Szczególnym wyróżnieniem dla Andrzeja Kota było zamieszczenie jego alfabetu Ot-Kot w uznanej i cenionej w środowisku artystycznym monografii pt. „Das Alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z”, która ukazała się pod redakcją Josepha Kiermeiera-Debre’a oraz Fritza Franza Vogla w 1995 r. w Ravensburgu.

Pierwsze wystawy Andrzeja Kota to Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (1978) i Biennale Ekslibrisu w Malborku (1979). W 1981 r. zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Jego różne prace ukazały się w „Scriptura Calendar” niemieckiego Muzeum Gutenberga. W latach 80. brał udział (korespondencyjnie) w kilku kolejnych Biennale Humoru i Satyry w bułgarskim Gabrovie i w Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. W konkursie ekslibrisu we włoskim Torgiano zdobył wyróżnienie. Prace Kota prezentowano m.in. w Hamburgu, Rodental, Mainz i Heidelbergu (Niemcy), w stanie Illinois (USA) oraz w Oxfordzie (Wielka Brytania) i w Japonii.

Wystawa przygotowana została wraz z Jarosławem Koziarą – przyjacielem Andrzeja Kota i opiekunem jego twórczości.

Jarosław Koziara – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Lubelski artysta, twórca obrazów ziemnych, autor plakatów, projektant scenografii do sztuk teatralnych i koncertów (m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy), designer wystroju wnętrz klubów muzycznych (m.in. Stodoła w Warszawie). Autor plastycznej oprawy działalności zespołu Voo Voo. Jest pomysłodawcą i wydawcą książki ukazującej życie i twórczość lubelskiego artysty grafika Andrzeja Kota. Od wielu lat współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie, realizując między innymi festiwalową scenografię Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego czy spektakularne instalacje na Noc Kultury.

Informacje praktyczne

Kiedy: 9 marca 2025 r. w godz. 12.00–15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Wstęp wolny

Dostępność

Ikonka ze słuchawkami i sercem na środku.Dostępne słuchawki wyciszające.

Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób o utrudnionym poruszaniu się (schody).

Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

 

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Data

09 marca 2025
Zakończone!

Czas

12:00 - 15:00

Więcej informacji

dostępność

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Kategoria
Go to Top