Dzieci i dorośli oglądają grafiki na wystawie .

Przygotowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie i Wydawnictwo Dwie Siostry wystawa „Duszne historie” z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej będzie towarzyszyć gdańskiemu Festiwalowi Literatury dla Dzieci. Familijne wydarzenie potrwa od 8 do 13 października, ale sama ekspozycja pozostanie na miejscu aż do 8 listopada.

O książce

Premierowa odsłona wystawy miała miejsce podczas tegorocznej edycji lubelskiego festiwalu „Wschód Kultury – Inne Brzmienia”. Ilustracje, które się na niej znalazły, pochodzą z książki „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”. Pisarka Marta Skibińska zebrała w niej tajemnicze historie z całej Polski, pozwalając wybrzmieć zakurzonym historiom, od których włos się jeży na głowie. Nieoceniona okazała się przy tym rola ilustratorki Dominiki Czerniak-Chojnackiej. To ona podpatrzyła duchy i zobrazowała je w formie wyjątkowej, bo niemalże fotograficznej. Twarzy duchom, które dawno zapomniane tylko pohukują na zamkach i w pałacach, użyczyli krewni i znajomi. Tak powstał wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry „Duchowy przewodnik…” oferujący się jako nieodłączny kompan wszelkich wakacyjnych (i nie tylko) podróży po kraju.

O wystawie

Kolejnym krokiem była, przygotowana razem w Warsztatami Kultury w Lublinie, wyjątkowa wystawa z 46 grafik ze wspomnianej książki. Powiększone, opatrzone przypisami, oddziałują nieco inaczej niż na stronach przewodnika. Karta z zadaniami pozwala zatrzymać się dłużej na ilustracjach i poszperać w ich złożonej strukturze.

Wystawa przeznaczona dla dzieci powyżej 10. roku życia będzie jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku. Ilustracje pojawią się 8 października w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie i zostaną tam aż do 8 listopada.

O Dominice Czerniak-Chojnackiej

Dominika Czerniak-Chojnacka to magister etnologii i antropologii kulturowej, doktor sztuk pięknych, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi i dorosłymi. Współpracuje z wydawnictwami i licznymi ośrodkami kultury. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie BolognaRagazzi Award 2019 za książkę Kominiarz Piekarz, nagrody jury w konkursie Ananas International Illustration Exhibition 2019 na Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie czy wyróżnienia w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2019. Zilustrowane przez nią Dwa słowa Anny Taraski zdobyły Nagrodę Edytorską DOBRE STRONY (2022) i wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji.

O Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku

Festiwal Literatury dla Dzieci już po raz 11. odbędzie się w Gdańsku. W programie znalazły się spotkania i warsztaty z najlepszymi twórcami książek dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe, spektakle, spacery, konferencja dla nauczycieli i nauczycielek oraz bibliotekarzy i bibliotekarek, koncerty i wiele więcej najlepszych stron dziecięcej literatury.

Ale Gdańsk to nie jedyne miejsce na Pomorzu, gdzie królować będzie literatura dla najmłodszych. Po raz kolejny spotkania, warsztaty i wystawy odbędą się m.in. w Bibliotece Stacja Kultura w Rumi oraz Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

– Chcemy pokazać najmłodszym czytelnikom i czytelniczkom złożoność i nieoczywistość współczesnego świata, poprzez przełamywanie obiegowych półprawd, ale też poprzez kontrast z innymi czasami i kulturami. Namawiamy do zadawania pytań, szukania odpowiedzi, filozofowania, wyłapywania fake newsów, do bycia ciekawymi siebie i świata – tłumaczą organizatorzy.

Gdańska edycja Festiwalu jest jedną z dwóch zaplanowanych w tym roku. W listopadzie wydarzenie dotrze do Krakowa.