Obrazek z krzesłem, na którym leży umundurowanie.

W październiku fani sztuk wizualnych będą mieli aż cztery wystawy do obejrzenia. Dzięki artystom przyjrzymy się zapożyczeniom z języka ukraińskiego, zastanowimy się także nad istotą codziennych słów jak „przepraszam”. Ponadto, będziemy mieć okazję poszukać odpowiedzi na pytanie w jaki sposób, jeśli nie przez słowa czy język, realizować najważniejsze i najbardziej skompromitowane hasło naszej współczesności zawarte w krótkim „nigdy więcej”?

Program

#SŁOWO NA MUR BETON

Wszystko zaczyna się od prostych SŁÓW. Nauczmy się znów ze sobą rozmawiać. Kiedy ostatni raz powiedzieliście komuś „przepraszam”, „tęsknię za Tobą”, „dziękuję”? Nie komplikuj sytuacji, użyj SŁÓW by podtrzymywać relacje. Wybierz SŁOWO, stań przy nim, zrób selfie z odpowiednim napisem i wyślij do kogoś. Pamiętaj, nie baw się jednak SŁOWAMI. SŁOWO ma siłę budowania i niszczenia, łączenia i dzielenia. Projekt ma współczesną formę chmurek, dymków używanych w komiksach.  Autorki wychowały się na kreskówkach, które w graficzny sposób opisują rzeczywistość. Ta forma opowiadania jest im bliska i łatwa w odbiorze. I to z pewnością nie jest ich ostatnie SŁOWO.

Kiedy: Wystawa jest dostępna do 31 października 2022
Gdzie: Ku Farze
Wstęp wolny


„Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy”

„Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, będące efektem współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. Osią, wokół której powstało, są ukrainizmy, czyli słowa funkcjonujące w języku polskim, a wywodzące się z języka ukraińskiego. „Pisany” za pomocą obrazów tegoroczny „Słownik” daje wyraz przenikaniu się dwóch języków, a tym samym dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej. Do wykonania ilustracji zaproszono autorów polskich i ukraińskich. Są to: Art Studio Agrafka, Bovska Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Jan Kallwejt, Mari Kinovych, Hania Kmieć, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy oraz Paweł Szlotawa. Wszystkich twórców charakteryzuje doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego, różnorodność stylistyczna, pomysłowość oraz pozbawiona dosłowności lapidarność wypowiedzi. Autorzy prac pozostawiają też przestrzeń dla wyobraźni odbiorcy, jego wrażliwości na język wizualny.

Termin prezentacji: od 22 września do 22 października 2022, w godz. 10:00–17:00; wystawę otworzy wernisaż 22 września o godz. 18.00 w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz
Miejsce prezentacji: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Łódź Design Festival, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Kuratorzy: Adriana Usarek, Michał Piernikowski
Autorzy: Art Studio Agrafka, Bovska, Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Jan Kallwejt, Mari Kinovych, Hania Kmieć, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy oraz Paweł Szlotawa
Identyfikacja wizualna: Beata Świerkowska-Jóźwiak

Hasła: wataha, bohomaz, mereżka, step, ohyda, majdan, chmara, kureń, koromysło, hopak, bandura, ohyda, szarawary

Wstęp wolny


Kultura – Miasto – Zmiana

„Kultura–Miasto–Zmiana” to dokumentacja fotograficzna głównych obszarów badawczych realizowanych przez uczestników projektu trans-making.

Kiedy: 22 września – 22 października 2022 (poniedziałek-piątek), godz.10.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – patio
Wstęp wolny

Wystawę można obejrzeć również online.


Szukając słów | Wystawa Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv

Szukając słów to wspólna wystawa dwóch ukraińskich artystek Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv. Pierwsza z nich zaprezentuje powstały po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r. cykl fotografii Kvity, druga pokaże swoją najnowszą pracę MAK 450 inspirowaną współpracą z medyczką wojenną i psycholożką opiekującą się między innymi osobami cierpiącymi na zespół stresu pourazowego. Oba projekty dotyczą komunikacji międzyludzkiej w kontekście wojny i traumy.
Kiedy:
27 października 2022 r. (czwartek), godz. 18.00 – wernisaż
27 października 2022 r. – 30 listopada 2022 r. w godz. 10.00-17.00 (od poniedziałku do piątku) – ekspozycja
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, korytarz
Wstęp wolny