Kolaż prac z wystawy Jeremiasza Popiela.

Zapraszamy fanów sztuk wizualnych i literatury do obejrzenia wystaw – „Regał – spotkania z ksiażką autorską” oraz „Miasta świata według Jeremiasza”.

Program

Regał – spotkania z ksiazką autorską

Książki prezentowane w ramach wydarzenia to wypożyczone na czas wystawy i warsztatów dzieła artystów, które nie ujrzały półek księgarń i być może nie ujrzą ich wcale. Książki autorskie – przepiękne, zabawne, o głębokiej treści, nietuzinkowym wykonaniu, osobiste – wreszcie mają swoją szansę!  Udział w wydarzeniu to niespotykana okazja do kontaktu z wcześniej niepublikowanymi, niepowtarzalnymi tekstami literackimi,  możliwość spotkania autorów oraz duża dawka inspiracji dla twórczości własnej.
Kiedy: 16.01–13.02.2023 (z wyłączeniem weekendów) w godz. 9.00–16.00
Gdzie: 
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala 204 – II piętro
Dla kogo: dla dzieci od 5 lat, młodzieży i dorosłych
Wstęp wolny


„Miasta świata według Jeremiasza”

 Cykl „Miasta świata według Jeremiasza” powstał w 2013 roku i obecnie liczy ponad 120 prac. Miasta zdradzają Jeremiaszowi swe tajemnice. Chwalą mu się swoją geometrią linii prostych, zagadkowymi perspektywami, harmonią okien, aut, mostów, ulic, domów. Jeremiasz Popiel rysuje to, co widzialne i to, co ukryte za tym, co widzialne. Rysuje fantomy dźwiękowe i zapachowe. Dopiero z tych okruchów rzeczywistości czytelnik jego obrazów buduje w swoim strumieniu przeżyć żywe miasto. Boskie Buenos Aires to ptak szybujący nad klasycyzującym pałacem i wielka rzeźba człowieka zadumanego nad losem ludzkości. Delhi ze swoim fortem i górującą nad nim flagą Indii jest przedstawione bez ludzi. To jedno z najbardziej przeludnionych miast świata w oczach Jeremiasza jest puste, jakby przejechał się po nim beckettowski wyludniacz. Budapeszt, Stambuł, Jerozolima, Kair też zostały przez Jeremiasz wyludnione. Tylko w Pradze, na moście Karola, pojawia się jakieś tajemnicze zwierzę. Podobnie puste jest Chicago, Berlin i Wenecja. Nie ma gangsterów, piwoszy, gondolierów. Są tylko bryły, perspektywy. Dla Jeremiasza Popiela miasta to architektura, pomniki, kamienie, mosty. Bo czyż właśnie nie architekturą są miasta? Gdy nie będzie już ludzi, to zostaną po nas tylko tajemnicze budowle o niewiadomym znaczeniu i pochodzeniu, jak w kambodżańskim Angkor.
Kiedy: 28 grudnia 2022–17 lutego 2023, godz. 11.0017.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, korytarz
Wstęp wolny

Wydarzenie przyjazne autyzmowi. Wystawa w ramach projektu „Sztuka Wrażliwości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.