Mężczyzna i kobieta oglądają zdjęcia z wystawy

Zapraszamy do odwiedzania wystaw, które odkrywają wiele światów: muzyki, architektury, literatury. Zajrzymy także do domów polskich rodzin. Wystawy zostały zrealizowane w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. 

Dawid Ryski – plakat muzyczny

Dawid Ryski (znany również jako Talkseek lub Risky) to ilustrator, grafik i muzyk. Projektuje plakaty koncertowe, okładki płyt, ilustruje prasę. Gra na perkusji w punkowym zespole Hidden World (zespół wystąpił na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w 2019 roku). Razem z żoną Anulą tworzą kolektyw rysowników Pinata Unique.

Na przestrzeni lat ilustracje Dawida Ryskiego można było oglądać m.in. w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wprost” czy „Charakterach”. Jako grafik współpracował z Łódź Design Festival, Watch Docs Festiwal, Goethe Institut, ale także z Innymi Brzmieniami, dla których przygotował w 2018 roku autorską identyfikację graficzną. Największą przyjemność sprawia mu projektowanie plakatów koncertowych, które tworzył dla niezliczonej ilości muzyków i wydarzeń. Regularnie współpracuje z wytwórnią Antena Krzyku.

Kiedy:  W terminie 7-30 września wystawa czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00–16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7


Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych

Sto jeden lat temu architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę na świecie. Pracowali w niej najwybitniejsi twórcy sztuki XX wieku: Paul Klee, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy czy Oskar Schlemmer. Mimo, że uczelnia istniała zaledwie 14 lat, Bauhaus do dziś ma wielki wpływ na architekturę i wzornictwo.

Historia tej szkoły jest fascynująca, ale jak pokazać ją dzieciom? Wbrew pozorom zadanie nie jest takie trudne, bo była to szkoła niezwykła, rewolucyjna i kierowała się zasadami, które przemawiają do dzieci. Każde dziecko z pewnością ucieszy się, słysząc: „Nieważne, co umiesz, ważne, jaki masz w sobie talent, jeżeli ten talent nie zostanie odkryty, to nie jest twoja wina, tylko nauczyciela”. Na wystawie dzieci dowiedzą się między innymi: jak rozpoznawać domy zaprojektowane zgodnie z duchem szkoły Bauhaus i dlaczego w całej szkole pachniało czosnkiem; na jakich krzesłach według Marcela Breuera powinniśmy dziś siedzieć i jak zatańczyć matematyczny taniec; jak bawiono się w szkole – a bawiono się często i chętnie, w końcu jedna z dewiz szkoły to „razem pracujemy, razem się bawimy”.

Prezentowane na wystawie ilustracje Katarzyny Boguckiej to autorskie interpretacje słynnych fotografii, dokumentujących życie szkoły. Na ekspozycji ilustracjom towarzyszą eksponaty zaprojektowane przez profesorów i uczniów Bauhaus, a także oryginalne zdjęcia na pocztówkach i plakatach.

Kuratorki wystawy: Ewa Solarz, Beata Kuracińska
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Wystawie towarzyszyć będzie program warsztatowy.

Kiedy: W terminie 7-30 września wystawa czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00–16.00.
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7


Wschodni Express: Wystawa portretów autorów i okładek książkowych

Seria wydawnicza „Wschodni Express” to nie tylko wysokiej jakości literatura, ale także wyjątkowy projekt graficzny. Każda okładka to starannie zaprojektowana w duchu minimalizmu grafika, będąca esencjonalnym zobrazowaniem motywu przewodniego danej książki. W ten sposób łączymy walor intelektualny z estetycznym. Po co to robimy? Celem serii „Wschodni Express” jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.

Projekt okładek: Ewelina Kruszewska
Przygotowanie graficzne zdjęć: Ilona Wałęcak
Wydawca książek: Warsztaty Kultury

Kiedy: 3-30 września, godz. 10.00–20.00.
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, parter


„Zapis socjologiczny” – wystawa fotografii Zofii Rydet

Zofia Rydet (ur. w 1911 r. w Stanisławowie, zm. w 1997 r. w Gliwicach) to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii. Uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami (m.in. tytułami Artiste FIAP w 1969 roku oraz Excellence FIAP w 1976 roku). W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. Zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie rozwijała umiejętności i ważne przyjaźnie z innymi fotografami. Od 1963 roku uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej, równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie. Dużo podróżowała, w latach 60. odwiedziła m.in. Jugosławię, Włochy, Egipt, Grecję, Liban, Albanię, Hiszpanię, Węgry.

„Zapis socjologiczny” – już w wieku bardzo dojrzałym – w momencie sprecyzowania koncepcji Zofia Rydet miała 67 lat – zaczęła tworzyć swoje opus magnum: „Zapis socjologiczny”, cykl niemający odpowiednika w polskiej fotografii, gigantycznych rozmiarów portret ludzkiej rodziny. Na główny trzon całego zbioru złożyły się wizerunki mieszkańców wsi i miast, powstałe w różnych rejonach Polski oraz za granicą. Łączy je ścisły rygor kompozycyjny. Ukazują ludzi – pojedynczo, w parach lub w grupie, na tle wybranej ściany ich mieszkania. Na zdjęciach prezentowanych na wystawie możemy zobaczyć przedstawicieli środowiska artystycznego (malarzy, fotografów, aktorów, artystów) oraz naukowego. W całości zdigitalizowany cykl – ponad 12 000 zdjęć – jest dostępny na stronie www.zofiarydet.com.

Wystawa powstała dzięki uprzejmości i we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet.

Kiedy: 3-30 września, wystawa plenerowa bez ograniczeń czasowych.
Gdzie: Zaułek Hartwigów w Lublinie