Grafika z mężczyzną siedzącym na fotelu.

Serdecznie zapraszamy klasy szkół podstawowych na kolejne warsztaty z cyklu Lekcje Sztuki.

Opis wydarzenia

W kwietniu na uczestników czekają warsztaty projektowania mebli. W trakcie zajęć młodzież porozmawia o roli projektanta, stworzy prototyp wybranego wyposażenia wnętrza oraz samodzielnie zaprojektuje i wykona meblościankę. Uczestnicy będą mieli okazję pracować z różnymi narzędziami, ćwicząc precyzję i dokładność w wykonywaniu zadań. Warsztaty nie tylko dostarczą radość i satysfakcję z własnoręcznie wykonanych projektów, ale również pozwolą na rozwijanie konkretnych umiejętności, które przydadzą się w życiu codziennym. Zajęcia będą nawiązywały do wystawy „Dizajn w formie”, którą będzie można oglądać w Warsztatach Kultury w Lublinie od 14 kwietnia.

Harmonogram wydarzeń w ramach Lekcji sztuki

19 kwietnia 2023 | Ucz się z natury – warsztat projektowania mebli

Podczas warsztatów porozmawiamy o roli projektanta i myśleniu o tym, dla kogo się projektuje, dla jakiego wnętrza oraz jakie są zasady i ograniczenia przy doborze odpowiednich materiałów. Będziemy rozmawiać o funkcjonalności i ergonomii przedmiotów codziennego użytku. Przy pomocy drucików i plasteliny każdy sam spróbuje stworzyć prototyp mebla do konkretnej przestrzeni, uwzględniając jej specyfikę, czyli funkcję, rozmiar, potrzeby właścicieli, estetykę i inne aspekty ważne dla użytkowników i projektantów.
Kiedy: 19 kwietnia 2023 r.
I grupa – 09.00 – 10.30
II grupa – 11.00 –12.30
Gdzie: 
Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7 – sala wystawowa
Dla kogo: 
dla grup zorganizowanych w wieku 10–15 lat (do 22 osób w grupie)
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadząca:
 Florentyna Nastaj

25 kwietnia 2023 | MEBLOŚCIANKA PAŃSTWA KOWALSKICH – SYSTEM MK & MMM
W trakcie zajęć uczestnicy stworzą meblościankę 1:1 z wybranych samodzielnie elementów tekturowych, takich jak szafki, półki, szuflady, barek czy toaletka.  Naszym głównym materiałem twórczym będą tekturowe pudełka w różnych wielkościach i formach, papierowa taśma, sznurek oraz folia aluminiowa. Za pomocą nożyka do papieru, nożyczek i taśmy klejącej stworzymy tekturową bryłę formą przypominającą popularny mebel z czasów PRL-u. Pracy twórczej towarzyszyć będzie część teoretyczna w formie zwięzłego wykładu oraz ciekawostek z czasów, kiedy projektowano niekonwencjonalne rozwiązania techniczne.
Kiedy: 25 kwietnia 2023 r.
I grupa – 09.00–10.30
II grupa – 11.00–12.30
Gdzie: 
Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7 – sala wystawowa
Dla kogo: 
dla grup zorganizowanych w wieku 12–15 lat (do 22 osób w grupie)
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadząca: Katarzyna Niedźwiadek

 

Lekcje sztuki w kwietniu realizowane są w nawiązaniu do wystawy Dizajn w formie. To wystawa Narodowego Centrum Kultury, która opowiada o historii polskiego wzornictwa poprzez dwanaście wyjątkowych obiektów. Każdemu z nich poświęcony jest oddzielny podcast w Audycjach Kulturalnych cyklu NCK (Wystawę będzie można oglądać w Warsztatach Kultury w Lublinie od 14 kwietni do 26 maja 2023.