MESOC | Measuring the Social Dimension of Culture
Warsztaty Kultury w Lublinie są jednym z partnerów w projekcie MESOC (Measuring the Social Dimension of Culture).
MESOC to trzyletni (2020-2023) projekt finansowany w ramach programu ramowego Unii Europejskiej “Horyzont 2020” (H2020-SC6-TRANSFORMATIONS-08-2019 – Socioeconomic and cultural transformations in the context of the fourth industrial revolution).
Celem projektu jest opracowanie nowych perspektyw i ulepszonych metodologii uchwycenia szerszej społecznej wartości kultury, także poza jej wpływem ekonomicznym, w celu zwiększenia potencjalnej roli kultury jako elementu polityki publicznej na rzecz spójności społecznej, kulturowej i politycznej oraz włączenia.
Planowanym ostatecznym rezultatem projektu jest bezpłatna i otwarta usługa online (o nazwie MESOC Toolkit), z której mogą korzystać zarówno naukowcy, jak i praktycy (w tym decydenci polityczni i podmioty działające w sektorze kultury z całej UE) do mierzenia wartości społecznej oraz wpływu polityk i praktyk kulturalnych.
Warsztaty Kultury jako partner projektu MESOC są zaangażowane w testowanie platformy AU Culture.
AU Culture to cyfrowa aplikacja internetowa, która pozwala oceniać z szerokiej perspektywy wpływ wydarzeń kulturalnych na uczestniczące w nich osoby. Platforma AU Culture stosuje subiektywne skale do oceny emocjonalnego, poznawczego, estetycznego i społecznego wpływu, jaki może generować uczestnictwo w kulturze.
Wypełniając różne pytania w dostępnej na platformie ankiecie można:
- poznać swój profil jako konsumenta kultury,
- ocenić dane wydarzenie kulturalne, wyrażając między innymi jak bardzo ono wzruszyło, jak bardzo się podobało i ile nauczyło,
- porównać swoją ocenę z ocenami innych osób.
Au Culture to prototyp opracowany przez Uniwersytet w Walencji i Politechnikę w Walencji, i finansowany w początkowej fazie przez walencjańską Agencję Innowacji.
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 870935.

Chcesz poznać historię projektu