Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego 

Projekt edukacyjno-artystyczny zbudowany na przekonaniu, że tradycyjna muzyka taneczna to medium łączące i tworzące wspólnotę zarówno wykonujących ją muzyków – amatorów oraz profesjonalistów – jak i odbiorców, słuchaczy i tancerzy, bawiących się w jej rytmie podczas wielogodzinnych potańcówek.

 

Jest to zaproszenie do wspólnego muzykowania, skierowane do miłośników muzyki tradycyjnej w jej formie niestylizowanej. Służy popularyzacji kultury tradycyjnej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru od wiejskich mistrzów.

Osoby pragnące rozwijać swoja muzykalność i umiejętności gry, poznają zarówno bogaty repertuar zaczerpnięty z tradycji Lubelszczyzny, jak i kontekst kulturowy, który towarzyszył jego wykonawstwu.

Podsumowaniem całorocznych prac Orkiestry jest granie do tańca na wieczornych potańcówkach w trakcie Jarmarku Jagiellońskiego. Muzycy grają wówczas do tańca melodie takie jak polki, oberki, podróżniaki, marsze, walce czy foxtroty pochodzące z repertuaru kapel, orkiestr i muzykantów z terenu Lubelszczyzny (m.in. Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Kapeli Wojciechowskiej, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego).

Projekt miał premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstał na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych w latach 2007-2013 przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk).
Prowadzenie: Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk, Marcin Kowalczuk.

GDZIE: Przestrzenie Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7

KIEDY: zawsze w sierpniu przed i w trakcie Jarmarku Jagiellońskiego oraz weekendowe, nieregularne sesje w pozostałych miesiącach

WSTĘP: udział w sesjach Orkiestry jest bezpłatny, obowiązują zapisy

Występ orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego na Rynku Starego Miasta

Galeria projektu 

Kontakt

Chcesz poznać historię projektu