BeeHome: Domki dla pszczół samotnic oraz innych owadów zapylających

Ochrona owadów zapylających jest niezwykle ważnym wyzwaniem współczesności. Szacuje się, że życie na ziemi bez pszczół i innych owadów przetrwa maksymalnie przez kilka lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o owadzich przyjaciół. Dzięki naszemu wsparciu, każdy może pomóc pszczołom i ustawić dla nich domek własnego projektu.

Nasze życie – i Ziemia jako całość – byłyby zupełnie inne, gdyby nie istniały pszczoły. W rzeczywistości jedna trzecia tego, co jemy zależy od tych zajętych, brzęczących owadów i innych zapylaczy. Jednak z powodu negatywnego wpływu niektórych działań człowieka pszczołom grozi wyginięcie. Możemy z tym walczyć, budując domki dla pszczół!

Bee Home – to domek dla pszczoły, który został zaprojektowany z myślą o tak zwanych pszczołach samotnicach, które jak sama nazwa wskazuje żyją samotnie. Te niesamowicie ciekawe owady są znane jako świetne zapylacze. Jedna pszczoła samotnica może sama zapewnić zapylenie takiej samej ilości roślin, jak 120 pszczół miodnych. Co równie ciekawe, pszczoły samotnice nie mieszkają w koloniach, ani w złożonych ulach, lecz potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią.

Bee Home został zaprojektowany przez SPACE10 – laboratorium badawcze i projektowe z Kopenhagi. Projekt jest wspierany przez firmę IKEA. SPACE10 stworzyło Bee Home we współpracy ze studiem projektowym Bakken&Bæck z Oslo i projektantką Tanitą Klein. Domki zaprojektowane przez SPACE10 udostępnione są na wolnej licencji.

Uczestnicy projektu za pośrednictwem strony beehome.design/ zaprojektowali własne domki, które w swoim zakładzie makerspace wykonał Marcin Pendel. Dostarczyliśmy uczestnikom wskazówki i wiedzę na temat właściwego umieszczenia domku i jego późniejszej konserwacji. Po otrzymaniu gotowych domków nowi właściciele proszeni są o regularne przysyłanie nam fotografii, dokumentujących życie domku i jego mieszkańców.

GDZIE: Lublin

KIEDY: 2021 rok

WSTĘP: zapisy zakończone

https://www.beehome.design

U góry grafiki napis Beehome. Poniżej napisu zdjęcie pszczoły na kwiatku oraz geometryczne elementy.

W najbliższych dniach

Minione wydarzenia

Galeria projektu 

Kontakt

Chcesz poznać historię projektu