Na granatowym tle różowo-niebieskie logo Dźwiękowni, napis: "Dźwiękownia" oraz logotypy Warsztatów Kultury i UMCS

Dźwiękownia to cykl spotkań poświęconych dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Wraz z zaproszonymi gośćmi pochylimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym, kulturowym czy społecznym. Porozmawiamy o:

  • różnych praktykach i przestrzeniach dźwiękowych i muzycznych,
  • słuchaniu i słyszeniu jako sposobie na poznawanie i doświadczanie świata,
  • emisji, reżyserii i słyszalności dźwięków zapośredniczonych przez różne media.

Na najbliższy rok planujemy 6 spotkań odbywających się cyklicznie raz w miesiącu. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu – od tego jak odbieramy i emitujemy dźwięk, przez to jak go poszukujemy, a w końcu jak go przetwarzamy. Zagadnienia te rozpatrywać będą specjaliści z różnych dźwiękowych światów: artyści, audiolodzy i audiofile, reżyserzy i reporterzy, foniatrzy i lektorzy, ludzie nauki i dziennikarze. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na usłyszenie ciekawego wielogłosu i zmianę perspektywy rozumienia otaczających nas zjawisk.

Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty, koncerty i spacery dźwiękowe.  

Cykl „Dźwiękownia” został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Katedrą Teorii Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Dźwiękownia | Między uchem a dźwiękiem

W sobotę 23 kwietnia zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu „Dźwiękownia”. Naszymi gośćmi będą dr Marek Zadrożniak (laryngolog, audiolog, foniatra) oraz Wacław Zimpel (kompozytor i multiinstrumentalista), którzy podyskutują o tym, jak funkcjonuje ludzki słuch.

Otwieramy cykl spotkań Dźwiękowni zastanawiając się nad anatomią i fizjologią słuchu oraz fenomenem muzyczności dźwięku. Wspólnie z foniatrą i laryngologiem Markiem Zadrożniakiem wejdziemy do wnętrza ucha, żeby sprawdzić jak pracuje i co to znaczy słyszeć. Wacław Zimpel będzie z kolei naszym przewodnikiem w przestrzeni dźwięków muzyki i słuchu muzycznego. Po krótkiej prezentacji czołowych dla własnej profesji zagadnień nasi goście wezmą udział w dyskusji, w której główną rolę odgrywać będzie dźwięk. Nieważne czy jesteście zapalonymi audiofilami, muzykami, audiologami czy dźwiękowymi naukowcami – z tego spotkania na pewno wyniesiecie coś dla siebie. Po spotkaniu zapraszamy na koncert Wacława Zimpla. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

Informacje praktyczne

Kiedy: sobota, 23 kwietnia, g. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a oraz online na FB Warsztatów Kultury
Goście: dr n. med. Marek Zadrożniak (laryngolog i foniatra) i Wacław Zimpel (kompozytor i multiinstrumentalista)

Działanie towarzyszące: Strefa Innych Brzmień | Wacław Zimpel solo, godz. 19:00

Wstęp wolny

Cykl Dźwiękownia został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Katedrą Teorii Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.