Na różowym tle znajdują się logotypy Wschodu Kultury i Innych Brzmień oraz data: 07-10.07.2022, Lublin.

Legendarny brytyjski duet Godflesh oraz punkjazzowa supergrupa Lean Left to pierwsze gwiazdy nadchodzącego wielkimi krokami festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Czasy są niespokojne, ale wierzymy, że w dniach 7–10 lipca 2022 będziemy mogli spotkać się pod festiwalową sceną na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie z wieloma fantastycznymi artystami zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu. To będzie już 15. edycja Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O Zespołach

Godflesh to brytyjska legenda industrialnego metalu oraz post metalu, uznawana – obok goszczącego w Lublinie w 2019 roku Ministry – za zespół kluczowy dla tych gatunków muzycznych. Grupa powstała w Birmingham pod koniec lat 80. z inicjatywy Justina Broadricka i Bena Greena, wzbudzając sensację i zachwyt branży muzycznej debiutanckim albumem „Streetcleaner”. Mimo że niedawno przypadło 30-lecie tego legendarnego krążka, doskonale wytrzymał on próbę czasu – płyta wciąż brzmi świeżo i niepokojąco. Mocne, bezkompromisowe, a jednocześnie hipnotyzujące brzmienie, wykorzystanie automatu perkusyjnego, wycieczki w stronę elektroniki i dubu – wszystko to sprawia, że Godflesh to zespół jedyny w swoim rodzaju. Dyskografię formacji zamyka póki co album „Post Self” z 2017 roku, wydany nakładem Avalanche Recording, ale całkiem niedawno Justin Broadrick ogłosił, że rok 2022 przyniesie nowy studyjny album grupy. Na lubelskim koncercie Godflesh zaprezentuje szerokie, przekrojowe spektrum swojej twórczości.

Lean Left to wyjątkowy kwartet, który tworzą: dwaj gitarzyści kultowej formacji The EX – Terrie Hessels i Andy Moor, ikona i jeden z liderów światowej sceny freejazzowej Ken Vandermark na saksofonach oraz doskonały, wszechstronny Paal Nilssen-Love za perkusją. Punkowo-jazzowa fuzja doprawiona szczyptą noise’u, rock’n’rolla oraz nieskrępowanej improwizacji w połączeniu z charyzmą i wieloletnim scenicznym doświadczeniem muzyków dają piorunujący efekt. Koncerty Lean Left to prawdziwe artystyczne przeżycie, jedyne w swoim rodzaju. Wyobraźnia, a także zamiłowanie do dźwiękowych eksperymentów wszystkich członków grupy sprawiają, że każdy ich wspólny koncert jest w zasadzie unikalnym doświadczeniem. Lean Left zarówno muzycznie, jak i konceptualnie świetnie wpisuje się w ideę Innych Brzmień, o czym będzie można się przekonać w lipcu w Lublinie.

Niniejszemu ogłoszeniu będą towarzyszyły komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób opowiadać będą o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów czekać też będą limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.

Wkrótce kolejne ogłoszenia zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań, premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 7-10 lipca 2022

Gdzie: Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Wstęp wolny


Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

 

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury